Województwo mazowieckie

Zebra już nie wystarczy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 30 czerwiec-12 lipiec 2015
ilustracja

W prawo, w lewo, w prawo – tę podstawową zasadę przechodzenia przez jezdnię poznajemy już w przedszkolu. Wydawać by się mogło, że z biegiem lat wchodzi nam w nawyk. Nic bardziej mylnego. Wychodząc z założenia, że na pasach mamy pierwszeństwo, często wchodzimy na przejście dla pieszych z rozpędu. Takie zachowanie może doprowadzić do katastrofy. Aby temu zapobiec białobrzescy policjanci wpadli na pomysł, aby na lokalnych  „zebrach” pojawiły się dodatkowe oznaczenia. 

Nie od dziś wiadomo, że piesi i rowerzyści to najmniej chronieni, a jednocześnie najbardziej zagrożeni uczestnicy ruchu drogowego. Gdyby nie ich brak ostrożności i zbytnia pewność siebie wiele wypadków na drogach nie miałoby miejsca. Główne błędy to wychodzenie na jezdnię zza jadącego samochodu czy autobusu albo nagłe wybieganie na drogę przed jadący pojazd. Od lat policjanci starają się edukować społeczeństwo prowadząc szereg akcji, które mają uczyć ludzi jak bezpiecznie poruszać się po drodze, by chronić nie tylko życie i zdrowie swoje, ale też innych uczestników ruchu.

Jedna z takich akcji właśnie trwa w Białobrzegach. Miejscowi policjanci zaproponowali, by na przejściach dla pieszych, oprócz popularnej „zebry”, znalazły się dodatkowe oznaczenia, których nie da się przeoczyć. Pomiędzy  pasami pojawiły się wielkie napisy „PATRZ W LEWO” oraz „PATRZ W PRAWO”. Wszystko po to, by zwiększyć uwagę i czujność przechodzących przez jezdnię pieszych. Pierwszym, oznakowanym w ten sposób miejscem było przyjście przy lokalnym dworcu PKS.

Inicjatywa białobrzeskiej „drogówki” jest częścią programu profilaktycznego „B&N – czyli B jak Bezpieczny, N jak Niechroniony”. Jak  wszystkie tego typu akcje, tak i ten program ma jeden cel – zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 30-6-2015

Źródło (foto i tekst): www.kwp.radom.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text