Województwo mazowieckie

Zastanów się zanim oddzwonisz
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 marzec 2015-31 marzec 2016
ilustracja

Coraz bardziej popularne stają się znowu oszustwa, polegające na wykorzystywaniu naszej skłonności do oddzwaniania na nieodebrane połączenia – przestrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Najczęściej ofiarą oszustwa padają abonenci telefonów komórkowych, na których numery wieczorem albo w nocy wykonywane są krótkie połączenia. Ci, którzy oddzwonią na podany numer muszą się liczyć z bardzo wysokimi rachunkami – ostrzega UKE.

Mechanizm oszustwa jest bardzo prosty. Połączenia wykonywane są z zagranicznych numerów, bardzo często tak egzotycznych krajów jak Republika Konga lub Wybrzeże Kości Słoniowej. Numery międzynarodowe tych krajów – (+243) i (+225) mogą sugerować użytkownikowi, że dzwoniono do niego z Warszawy (22) lub Płocka (24). Zaczęły pojawiać się także numery, które przypominają początek numerów kierunkowych np. 703. Tych, którzy oddzwonią na podany na wyświetlaczu numer, czeka niemiła niespodziana – rachunek telefoniczny jak za połączenie międzynarodowe.

Dodatkowo często połączenia takie są celowo wydłużane – użytkownik słyszy w słuchawce dźwięk zakończonego połączenia, jednak jeśli sam nie zakończy rozmowy (np. wciskając czerwoną słuchawkę), połączenie trwa nadal, a operator nalicza kolejne opłaty.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przestrzega więc przed automatycznym oddzwanianiem na nieodebrane połączenia. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Centrum Informacji Konsumenckiej UKE – infolinia 801-900-853 lub od poniedziałku do piątku w godz. 08.15-16.15 pod nr tel. (22) 534-91-74.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 9-3-2015

Źródło: materiały prasowe UKE.

Grafika:pixabay.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text