Województwo mazowieckie

Zaprośmy ich do naszych ogrodów
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 czerwiec-26 lipiec 2015
ilustracja

Ogród to miejsce, gdzie wiosną i latem spędzamy dużo czasu, bo milej jest przebywać na świeżym powietrzu, niż w czterech ścianach. Zarówno praca, jak i odpoczynek we własnym ogrodzie, to dla człowieka jedna z najczęstszych form relaksu. Miło popatrzeć, jak wszystko, co posadzone i wypielęgnowane własnymi rękami, tętni życiem. A roślinom pomagają w tym żyjątka, którym z prawdziwym błogosławieństwem powinniśmy otwierać furtki do naszych małych, osobistych „rajów”.

   Ochrona roślin nie polega na zwalczaniu wszystkich owadów i chorób, ale na utrzymaniu ich w takich granicach, aby nie niosły zagrożenia dla naszych upraw. Zaprośmy więc do ogrodu drobne zwierzęta, które skutecznie i w naturalny sposób pomogą nam chronić rośliny przed szkodnikami. Rośliny i owady żyjące w symbiozie świadczą sobie wzajemne usługi - zapylają, chronią i wspierają rozwój.

   Najważniejszym czynnikiem, który zwabia do ogrodu owady jest obecność dużej ilości roślin kwitnących oraz ograniczenie do minimum stosowania pestycydów, które zagrażają równowadze biologicznej.

 Nie przeganiaj biedronek- to nasz sprzymierzeniec

   Bez wątpienia wszyscy znamy biedronkę, ale nie każdy wie, jak ogromną rolę pełni ona w ochronie ogrodu przed szkodnikami. Pożyteczna jest nie tylko ta o czerwonych skrzydłach z czarnymi kropkami, ale także te o skrzydłach brązowych i żółtych. Pozwalają ograniczyć liczebność mszyc, zjadanych przez larwy biedronek i dorosłe osobniki. Pożywką dla biedronek są  również tarczniki, miodówki, przędziorki i młode larwy motyli. Larwy biedronki wcale nie przypominają owadów dorosłych, są szarawe, czarne lub brązowe, pokryte żółtymi lub czarnymi kropkami. Podobnie jak dorosłe osobniki są bardzo żarłoczne. Jedna larwa biedronki w cyklu swojego rozwoju zjada około 600 mszyc. Nie wolno niszczyć jaj biedronki, które są składane w charakterystycznych skupiskach, po około 15 sztuk na dolnej stronie liścia, mają charakterystyczny żółty kolor i około 1mm wielkości. Chętnie zimują w zakamarkach domu, widzimy je często na parapetach okien i w altanach. Aby zapewnić biedronkom sprzyjające warunki w naszym ogrodzie, nie należy ścinać zbyt nisko trawy, a pozostawiając nieco suchych liści pod drzewami umożliwimy im spokojne  przezimowanie.

Zatroszczmy się o skorka

   Poza biedronką jest jeszcze wiele gatunków owadów, które są sprzymierzeńcami ogrodu. Znany wszystkim skorek (potocznie nazywany szczypawką), ma wydłużony tułów zakończony szczypcami, zjada duże ilości mszyc oraz inne drobne owady. Skorki żerują nocą, a w ciągu dnia ukrywają się w ciemnościach. Powieśmy na drzewie odwrócone doniczki wypełnione cienkimi wiórami (zabezpieczone siateczką), w których zagnieżdżą się i będą się chować skorki. Doniczki możemy przewieszać w pobliżu kolonii mszyc lub ustawić na powierzchni gleby i pozostawić tam na zimę. A im więcej skorków, tym mniej mszyc i przędziorków na drzewach, krzewach i innych roślinach.

Ogród przyjazny pszczołom

   Pszczoły pełnią bardzo ważną rolę w naszych ogrodach  i nie tylko w ogrodach. Zapylają kwiaty, a dzięki temu możemy się cieszyć większym plonem owoców i warzyw. Pszczoły samotnice, trzmiele i inne owady np. osy, motyle i muchówki – ich rośliny potrzebują szczególnie. W ogrodzie możemy też spotkać muchówki z rodziny bzygowatych, często niesłusznie mylone z osami. Głowę mają podobną do much, ale odwłok wydłużony i żółty z czarnymi paskami. Muchówki nie są groźne dla człowieka. Potrafią one latać z dużą szybkością. Owady dorosłe odżywiają się pyłkiem, nektarem i spadzią, a ich larwy są bardzo drapieżne – w okresie rozwoju potrafią zjeść do 1000 sztuk mszyc. Bzygowate składają białe, podłużne jaja w pobliżu kolonii mszyc. Owady w ciągu okresu wegetatywnego wydają kilka pokoleń, dlatego żarłoczne larwy zagrażają mszycom na okrągło.

Biegaczowate i seledynowy złotook

   Czasami wśród grządek możemy zobaczyć szybko poruszające się chrząszcze z czarnymi skrzydłami, często z metalicznym połyskiem. Nie należy ich niszczyć, ponieważ to właśnie są pożyteczne biegaczowate. Już od wiosny penetrują glebę wokół kiełkujących roślin, zjadają duże ilości jaj śmietek i innych szkodników, nie gardząc także gąsienicami, larwami, mszycami, mrówkami czy ślimakami. Biegaczowate żerują szczególnie nocą i o zmierzchu.

   Częstym gościem w ogrodzie, a także w naszych domach jest złotook. Ten pożyteczny owad lubi zimować na strychach, w szopach i w zakamarkach altan. Dorosły osobnik ma przezroczyste skrzydła, a odwłok i tułów w kolorze seledynowym oraz duże złociste oczy. Odżywia się pyłkiem kwiatowym. Jaja złotook składa na srebrzystych, cienkich witkach, po kilkanaście w jednym miejscu. Nie należy ich niszczyć. Larwy są ruchliwe, mają żółtawy kolor, kształt wrzecionowaty. Zjadają mszyce, jaja różnych owadów, w tym jaja stonki ziemniaczanej.

Ogród pełen ptaków

   Mile widzianymi gośćmi w ogrodzie są różne gatunki ptaków. Wszystkie karmią swoje pisklęta owadami, larwami, gąsienicami, ślimakami i robią to tak długo, aż młode się usamodzielnią. Powodują, że ogród staje się pełen życia i są sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Zaprośmy więc do ogrodu ptaki, możemy to zrobić poprzez zakładanie skrzynek lęgowych. W budkach gniazdują m.in. sikory, kowaliki, pleszki, wróble, szpaki. Niektóre gatunki ptaków chętnie gnieżdżą się w żywopłotach. Dobrze jest, jeżeli krzewy te wytwarzają jadalne owoce np. aronie, berberysy, derenie, irgi, kaliny czy ligustry. Ptaki chętnie przybywają do ogrodu w upalne lato, jeśli jest w nim oczko wodne lub, gdy ustawimy w nim poidło.

Inni goście

   Oprócz owadów i ptaków w ogrodzie mogą pojawić się drobne zwierzęta owadożerne. W starych piwnicach lub na strychach mogą zamieszkać nietoperze, a wśród kamieni zdarza się zadomowić zwinnym jaszczurkom. Nocą żerują jeże, które wybierają miejsca spokojne, z bujną roślinnością, gdzie nie wykasza się trawy. Ropuchy w ogrodzie to prawdziwy skarb, dorosłe samice są bardzo żarłoczne i mogą upolować dużą zdobycz np. ślimaki, turkucie podjadki, a nawet małe gryzonie. Możemy spotkać szarą lub zieloną ropuchę. W nocy żerują, a dzień spędzają pod kamieniami, gałęziami, liśćmi i w płytkich norkach. Wszystkie te stworzenia, bez wyjątku, są sprzymierzeńcami naszych ogrodów.

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 26-6-2015

Źródło:  K. Wiech, Pożyteczne organizmy w sadach - część 1, Hasło Ogrodnicze, Nr 4/2005; K. Wiech, Pożyteczne organizmy w sadach - część 2,

www.poradnikogrodniczy.pl/sprzymierzency.php

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text