Województwo mazowieckie

Zaprawianie zbóż sposobem na zdrowy urodzaj
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 kwiecień-14 maj 2015
ilustracja

W ostatnich latach w Polsce można zauważyć znaczny wzrost areału zbóż, przez co wzrosło zagrożenie chorobami grzybowymi. Duży wpływ na ich ograniczenie ma zaprawianie nasion. Zalicza się ono do najbardziej oszczędnych, a przy tym najbezpieczniejszych dla środowiska zabiegów chemicznych.

   Zaprawianie nasion to jedna z najstarszych metod ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami, należy do najbardziej oszczędnych i najbezpieczniejszych dla środowiska zabiegów chemicznych. Nanoszenie preparatów w formie zaprawy ochrania roślinę przed chorobami, które mogą występować w glebie, jak też przenoszonymi w ziarnie. Pozwala zmniejszyć liczbę innych zabiegów ochronnych, zalecanych podczas wegetacji rośliny, a także zabezpiecza młode rośliny przed chorobami, które powodują zgorzele siewek. Należy przy tym pamiętać, że o kondycji uprawy i wysokości plonu decyduje początkowy rozwój rośliny.

   Rolnicy do siewu używają często niekwalifikowanego materiału siewnego, o słabej zdolności kiełkowania, zanieczyszczonego przez grzybnię i zarodniki grzybów chorobotwórczych. Jeżeli chcemy wysiać ziarno wyprodukowane we własnym gospodarstwie i nie wiemy, jaki jest stopień jego kwalifikacji, to zagrożenie porażenia przez grzyby jest wysokie i wtedy do zaprawiania trzeba użyć droższych wieloskładnikowych preparatów.

   Zaprawiając nasiona zabezpieczamy je przed wystąpieniem patogenów w najwcześniejszej fazie wzrostu, kiedy rośliny wytwarzają delikatne korzenie zarodkowe. W niezaprawionych nasionach grzyby rozwijają się wewnątrz tkanek i pozostają długo niezauważone. Choroby pojawiają się dopiero w okresie tworzenia kłosów, a wtedy na ochronę jest już za późno. Zarodniki grzybów roznoszone są przez wiatr na całą uprawę, niszcząc zarodniki kiełkującego ziarna. Mogą w nim przetrwać, aż do następnych wschodów i wtedy ponownie zarażają roślinę. Fungicydy stosowane w okresie wegetacji nie zahamują rozwoju grzybów, które przenoszą się wraz z ziarnem siewnym i tych, które zasiedlają glebę oraz porażają młode siewki.

   Na rynku dostępnych jest wiele środków do zaprawiania ziarna. Niektóre przeznaczone są do zaprawiania jednego gatunku, inne można stosować do wszystkich zbóż, gdyż charakteryzują się szerokim spektrum zwalczania chorób. Powinniśmy tak dobrać preparat, aby działał zarówno kontaktowo, jak i systemicznie. Ważne też, by miał jak najszersze spektrum działania.

   Środkiem grzybobójczym o działaniu kontaktowym i układowym jest Maxim Star 025FS przeznaczony dla jęczmienia i owsa. Natomiast Maxim 025FS jest środkiem o działaniu kontaktowym, przeznaczonym do zaprawiania ziarna pszenicy jarej. Przykładem zaprawy o działaniu układowym jest Divident 030FS, stosowany do zaprawiania pszenżyta i pszenicy. Systemicznym i wgłębnym środkiem jest np. Kinto DUO 080FS, który zabezpiecza przed patogenami na powierzchni ziarna i w warstwie aleuronowej. W celu zwiększenia przyczepności zapraw do nasion można stosować preparaty Polikrust 9,5 PS i Polikrust 9,5 S. Zapewniają one równomierne pokrycie nasion preparatem i zapobiegają jego  osypywaniu się- szczególnie podczas transportu i wysiewu nasion.

   Zaprawiając materiał siewny ograniczamy rozwój chorób, które w okresie późniejszym spowodowałyby duże straty w plonie. Mniej doświadczeni rolnicy zaczynają dostrzegać zagrożenia tymi chorobami dopiero na podstawie różnych objawów chorobowych w okresie wegetacji. Zabieg zaprawiania materiału siewnego pozwoli na uzyskanie większej masy tysiąca ziaren i wyższego plonu ziarna – do 0,3 t/ha w stosunku do niezaprawionych ziaren. Zaprawianie przedsiewne nasion gwarantuje nie tylko zapobieganie zamieraniu siewek i roślin w późniejszym etapie wzrostu, ale także wzrost i utrzymanie roślin w dobrej kondycji przez cały okres wegetacji. Zaprawianie pozwala na zmniejszenie liczby innych zabiegów ochronnych zalecanych podczas wegetacji roślin oraz zabezpiecza młode rośliny przed działaniem czynników chorobotwórczych i szkodników. Pozwala na uzyskanie dużo wyższego plonu w porównaniu z produkcją, gdzie wykorzystuje się niezaprawiony materiał siewny. Ta zwyżkowa ilość plonu, z dużą nawiązką pokrywa koszty zaprawiania nasion.

Małgorzata Wyczółkowska

 

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 14-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text