Województwo mazowieckie

Zalew na Wiązownicy pod Przytykiem ma być gotowy do lata
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23 marzec-31 sierpień 2015
ilustracja

Trwają intensywne prace przy wznoszeniu zapory na Wiązownicy pod Przytykiem. Budowniczy wykorzystują sprzyjającą aurę, aby w lecie zakończyć inwestycję i oddać zalew do użytku okolicznym mieszkańcom oraz przyjezdnym.  

Jeśli nic nie zatrzyma szybko postępujących prac, to już latem będzie można korzystać z dużego zbiornika na rzece Wiązownicy w pobliżu Przytyka. Ma on mieć prawie taką samą wielkość jak znany radomianom zalew w Siczkach.

Prace przy zalewie, ze względu na łagodną i pozbawioną większych opadów śniegu zimę idą w dobrym tempie, co pozwala wierzyć, że letni termin oddania zalewu do użytku jest bardzo prawdopodobny. Zostały już oczyszczone i uformowane brzegi zalewu. Drzewa rosnące w pobliżu zalewu zostały wycięte, teraz trwają najtrudniejsze prace nad samą zaporą. Koparki uformowały już przepławkę dla ryb i wykonują teraz czoło zapory, które będzie musiało wytrzymać napór zgromadzonej wody – dowiedzieliśmy się od Czesława Kwietnia, dyrektora radomskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. Na znaczne przyspieszenie prac pozwolił zwłaszcza ciepły i pozbawiony większych mrozów oraz śniegów luty. Ziemia w tym roku także nie zamarzła, a odwilże nie spowodowały jej znacznego upłynnienia, co nie zatrzymało prac ziemnych.

          Plan robót na najbliższe miesiące jest niezwykle ambitny i napięty, gdyż zakończenie prac przy zaporze zaplanowano na czerwiec. Jednak przed oddaniem obiektu musi się jeszcze odbyć próbne napełnianie zbiornika, pozwalające wykryć ewentualne niedociągnięcia, które trzeba będzie poprawić.

Zalew powstanie w okolicach wsi Jagodno i Słowików. Prawdopodobnie będzie kosztować ok. 15 milionów złotych. Oprócz rekreacyjno-turystycznego wykorzystania, akwen będzie miał także dodatkowe, znacznie ważniejsze znaczenie. Zalew na Wiązownicy w okresach większych deszczy i przyboru wody w rzece będzie także przechwytywał nadmiar wody i przechowywał albo jeśli wody będzie dużo, powoli ją wypuszczał, tak żeby w okolicy rzeki nie było powodzi i podtopień. Akwen ma mieć 34,6 hektara. Wykonawca tej ważnej i dużej inwestycji w ramach podpisanej umowy ma wykonać zaporę, budowlę upustową i przepławkę komorową dla ryb. Poza tym powstaną także rowy odwadniające oraz ujęcia wody do celów przeciwpożarowych. Dzięki zalewowi na Wiązownicy zostaną także zmniejszone wysokie stany na Radomce, które w bardziej mokrych latach prowadziły do podtopień i lokalnych powodzi. Były one szczególnie uciążliwe dla rolników posiadających ziemię i łąki nad Wiązownicą i Radomką.

Ponadto, po zakończeniu budowy zalewu cały region i ziemie nad zalewem znacznie zyskają na wartości, co doprowadzi do rozwoju tych stron oraz ich otwarcia się na turystykę. Wielu okolicznych mieszkańców już teraz zaczyna myśleć, planować, a nawet budować obiekty turystyczne i miejsca noclegowe dla przyjezdnych. Niektórzy już zaczynają budowę lub rozbudowę już istniejących gospodarstw agroturystycznych. Okoliczne gminy także nie pozostają bezczynne i planują zagospodarowanie należacych do nich terenów. W oparciu o fundusze unijne planowane są budowy ośrodków i obiektów gastronomicznych nad zalewem. Poza tym wraz z rozwojem turystyki, większość mieszkańców zyska stałe zatrudnienie we własnych małych firmach albo w instytucjach prywatnych lub gminnych. Ogólnie spodziewany jest spadek bezrobocia. Już teraz widać pod tym względem znaczne ożywienie.

Budowa zalewu jest więc duża szansą dla regionu i jego mieszkańców, co sprawdziło się już przy innych tego typu inwestycjach w Siczkach i Domaniowie, gdzie okolice zalewów są pięknie zagospodarowane, a turystów z roku na rok jest coraz więcej.                   

Autor: Kamil Sznyrowski

Anna Kapuścińska 20-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text