Województwo mazowieckie

Zainwestowali w bezpieczeństwo
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 18-31 maj 2015
ilustracja

Strażacy zawodowi oraz ochotnicy z powiatu łosickiego mają powody do zadowolenia. Dzięki realizacji kolejnego unijnego projektu pozyskano dziesięć nowoczesnych samochodów strażackich dla partnerów polskich oraz sześć dla strony białoruskiej. Uroczystość przekazania sprzętu odbyła się 14 maja.

 

Nowocześnie i bezpiecznie

Projekt ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ludzi, mienia i środowiska w obszarze transgranicznym Polski i Białorusi. Dzięki jego realizacji poprawiło się wyposażenie naszych straży - PSP i OSP.

W PSP użytkowanych jest dziś dziewięć pojazdów, ich średni wiek wynosi 7 lat. Jednostka jest nowoczesna, dobrze wyszkolona, spełniająca wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. W powiecie działa 46 jednostek OSP (w tym dziewięć jest włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego). Wyposażone są w 74 pojazdy. Znaczna część to pojazdy fabrycznie nowe. Jednostki te wspólnie z KP PSP w Łosicach są podstawowym ogniwem zapewniania bezpieczeństwa na terenie powiatu.

Korzystna współpraca

Obecna na uroczystości wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska pogratulowała realizacji tak ważnego  projektu. Mazowieckie samorządy doskonale sobie radzą z wykorzystaniem środków unijnych, ten projekt jest również dowodem na korzystną współpracę z naszymi wschodnimi sąsiadami. Podczas spotkania odznaczono wicemarszałek Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza nadawanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz straży pożarnych.

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trwają konsultacje

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (jako Wspólna Instytucja Zarządzająca) oraz Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Polska–Białoruś–Ukraina 2007–2013 rozpoczęły konsultacje społeczne projektu Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina 2014–2020. Potrwaja one do 10 czerwca br. (szczegółowe informacje na stronie: www.pl-by-ua.eu).

Projekt „Rozwój współpracy transgranicznej w celu ochrony ludzi i środowiska w obszarze przygranicznym Polski i Białorusi” został dofinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2007–2013 w ramach działania ochrona środowiska w obszarze przygranicznym. Całkowita wartość projektu to około 2,3 mln euro.

Partnerami projektu po stronie polskiej były Komenda Powiatowa PSP w Łosicach oraz gminy Stara Kornica, Platerów, Olszanka i Sarnaki.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 15-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text