Województwo mazowieckie

Zadbaj o swój komputer!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 7 kwiecień-31 maj 2015
ilustracja

Masz problem z komputerem? Często, ci się wyłącza lub przegrzewa? Kiedy ostatni raz zająłeś się jego konserwacją? Przedstawię Ci kilka prostych porad dotyczących domowej konserwacji swojego komputera.

   Bardzo często irytuje nas fakt, że nasz komputer wolno pracuje. Często sam się wyłącza. A bywa tak, że wentylatory bardzo głośno i intensywnie pracują, a obudowa laptopa jest bardzo ciepła.

Dlaczego tak się dzieje?

   Odpowiedź jest bardzo prosta. Komputer czy laptop, jak wiele innych urządzeń, potrzebują okresowych przeglądów. Dotyczy to szczególnie układu chłodzenia. Wiadomo, że w powietrzu wiruje mnóstwo kurzu. Jest po prostu wszędzie. Szczególnie jest to widoczne, kiedy promień słońca wpada nam przez okno. W jego świetle obserwujemy, jak na dłoni, poruszające się, drobniutkie pyłki. To jest właśnie kurz. Kurz ma to do siebie, że dociera w najróżniejsze szczeliny, nawet te, które w naszym odczuciu są przed nim zabezpieczone. Oprócz tego, że wentylatory w naszym komputerze chłodzą procesor, to  poprzez szczeliny chłodzące w obudowie naganiają również pyłki kurzu do naszego sprzętu. Niestety nie da się temu zapobiec.

Można dodatkowo schłodzić

   Nie można pod żadnym względem zasłaniać otworów w komputerze. Służą one do naganiania powietrza do wnętrza komputera. Dlatego często słyszymy informację, żeby laptop stał na stole, biurku czy jakimkolwiek stoliku podczas pracy. Ażeby był swobodny przepływ i dostęp powietrza do środka. Kładzenie go na łóżku, poduszce, kołdrze powoduje ograniczony dostęp powietrza do jego wewnątrz, co skutkuje nagrzewaniem się elementów chłodzących, a co za tym idzie - prawdopodobieństwo spalenia płyty głównej i procesora. Jeżeli mamy już takie przyzwyczajenia, zakupmy sobie dodatkowo podstawkę chłodzącą. Podpinamy ją poprzez port USB do laptopa i tegoż laptopa stawiamy na nią. Pracujące w podstawce wentylatory dodatkowo chłodzą nasze urządzenie. A my możemy pracować sobie w łóżku. Koszt takiej podstawki to kwota rzędu 40zł.  

Zaktualizuj sterowniki

   Bardzo częstym powodem wolnej pracy komputera są przestarzałe sterowniki. Niestety systemy operacyjne spod szyldu Microsoft Windows są pod tym względem w czarnej dziurze. Nie twierdzę, że są złe. Absolutnie nie! Chodzi o to, że takie systemy operacyjne, jak Linux czy Macintosh mają w swoim dossier program aktualizujący sterowniki spoza ich systemu. Pokrótce znaczy to, że Linux ma swoje repozytoria, które dbają o aktualizację oprogramowania i sterowniki na przykład karty graficznej, dźwiękowej, portów LAN, czy też USB. Natomiast Macintosh jest samoistnie i automatycznie aktualizowany włącznie z wszystkimi podzespołami, do których to prawidłowego działania potrzebne są sterowniki. Windows niestety aktualizuje tylko i wyłącznie komponenty i sterowniki swojego systemu operacyjnego, nic poza tym. W Polsce w większości używamy systemu operacyjnego spod szyldu Windows. Dlatego też proponuje Wam, żebyście dokonali aktualizacji sterowników w swoich PC, czy też laptopach. Jest to bardzo prosta czynność. Ściągacie sobie darmowy program do aktualizacji sterowników (jest ich naprawdę sporo). Może to być SlimDrivers, FileHippo, App Manager, SUMo, czy też Driver Booster, z którego ja korzystam tylko, że w wersji Pro, ale jest też darmowa wersja Free. Wystarczy zainstalować jeden z tych programików, zeskanować system, a zobaczycie na wyświetlonej liście, ile sterowników macie przestarzałych. Wystarczy kliknąć „aktualizuj wszystkie”, w międzyczasie zrobić sobie dobrą kawę, a program dokona aktualizacji wszystkich sterowników.

Defragmentacja dysku

   Wielu informatyków, czy tak zwanych znawców komputerów będzie mówiło, że defragmentacja przy dzisiejszych twardych dyskach jest niepotrzebna. Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie na ten temat. Jest wiadomym, że gdzieś od roku 2001 dyski twarde są w systemie NTFS. Nie ma potrzeby dokonywać ich defragmentacji. Jednak obserwując proces fragmentacji polegający na umieszczaniu, a raczej rozszarpywaniu plików podczas ich zapisu na twardy dysk i lokowaniu ich fragmentów w różnych obszarach tegoż dysku, defragmentacja dokonuje ich uporządkowania. Coś w rodzaju skatalogowania i ułożenia równiutko, jeden obok drugiego. Nie wpływa to w żaden sposób na efektywność pracy komputera, jednak przy ewentualnym uszkodzeniu dysku ze zdefragmentowanego, można łatwiej i szybciej odzyskać dane. Stąd też raz na trzy miesiące robię defragmentację dysków ustawiając sobie ten proces na przykład na noc, kiedy komputer ma chwilę oddechu ode mnie.

Formatowanie dysków komputera

   Wielokrotnie obiło mi się o uszy, iż w celu poprawy wydajności komputera, czy też jego konserwacji należy co jakiś czas sformatować mu dyski. Nic bardziej nonsensownego nie słyszałem. Formatowanie dysków robi się wyłącznie w jednym celu: żeby usunąć zainfekowane programy z dysku. Ale to tylko wtedy, kiedy nie udało się usunąć zainfekowanego programu antywirusem i gdy nie udało nam się przywrócić systemu do punktu sprzed pojawienia się wirusa. Wiadomo, że formatowanie pozbawia nas całkowicie wszystkich danych z dysku. Po prostu czyści go do zera. Zaczynamy wtedy korzystanie z komputera od nowa, wgrywając po kolei wszystkie potrzebne do tego celu programy i sterowniki. To też przy obecnych możliwościach systemów operacyjnych i programów antywirusowych formatowanie jest ostatecznością.

Systemy chłodzące

   Bardzo ważnym procesem w konserwacji komputera jest usunięcie nieczystości z systemu chłodzenia. Oczywiście wiąże się to z rozebraniem komputera i dostaniem się do jego wnętrzności. W komputerach typu PC sprawa jest bardzo prosta, ponieważ możemy do tego celu użyć odkurzacza. Wystarczy, że zdejmiemy element obudowy i możemy swobodnie odkurzyć środek. PC mają wewnątrz sporo miejsca, więc można swobodnie manewrować niedużą szczotką odkurzacza. Oczywiście robimy to bardzo ostrożnie, żeby czegoś nie odłączyć bądź wyłamać. Sprawa robi się trudniejsza, gdy musimy tą czynność wykonać z laptopem. Osobom tylko użytkującym laptopy, a nie znającym się na ich konstrukcji, nie polecam wykonywania tej czynności. Proponuję oddać laptopa do serwisu. Czas czyszczenia to około 1 - 2 godzin, a koszt to około 50 zł. Niektóre laptopy mają różne zabezpieczenia w obudowach, które bardzo łatwo wyłamać. Lepiej wtedy oddać sprzęt w ręce profesjonalistów. Trzeba pamiętać też, że czyszczenia układu chłodzącego nie możemy wykonywać sami przed okresem zakończenia gwarancji. Nasza ingerencja spowoduje jej utratę.

Ważne

   Istotnym elementem przy czyszczeniu układu chłodzącego jest uzupełnienie pasty. Mianowicie pomiędzy procesorem, a radiatorem, na którym umieszczony jest wentylator schładzający procesor, stosuje się specjalną pastę. Ma ona na celu zabezpieczenie procesora przed nadmiernym nagrzewaniem się od wentylatora. Ma za zadanie izolować, jak i chłodzić. Jest to bardzo istotne przy konserwacji laptopa żeby uzupełnić ją na procesorze, ponieważ z czasem pasta się wykrusza, a procesor dostaje nadmiernej temperatury. Przy oddawaniu laptopa do serwisu należy poprosić serwisanta o wykonanie tej czynności. Bardzo często serwisy ograniczają się tylko do odkurzenia systemu chłodzącego, nie biorąc pod uwagę uzupełnienie pasty. 

I pamiętajcie. przynajmniej raz w roku należy dokonać konserwacji układu chłodzącego, jeżeli chcecie, ażeby Wasz laptop jeszcze trochę Wam służył. I przynajmniej raz na kwartał aktualizujcie sterowniki. Uwierzcie mi na słowo, że odczujecie różnicę w pracy waszego komputera.

Tomek Olszański

t.orzelowski@mazowszanie.eu 3-4-2015

foto: Antonio Pardo

źródło: www.flickr.com/photos/apardo/49153471

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text