Województwo mazowieckie

Zabytkowy dworek w Dąbrowie pięknieje
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec 2015-25 marzec 2016
ilustracja

Klasycystyczny dwór w Dąbrowie od kilku lat wraca do dawnego stylu i szyku. Teraz możliwe będzie ukończenie prac odnawiających obiekt – właśnie otrzymał 750 tys. zł wsparcia unijnego.

Pochodzący z końca XIX w. dwór jest od kilku lat częścią Muzeum Regionalnego w Siedlcach (wcześniej, po 1994 r. należał do gminy Przesmyki). Parę lat temu ruszył remont zabytkowych obiektów. Samorząd województwa przekazał na to ponad 2 mln zł. Chodziło przede wszystkim o to, by uratować zniszczony już zabytek, wpisany do rejestru. Udało się wówczas przede wszystkim wyremontować dwór. Prace renowacyjne musiały być dostosowane do stylu obiektu. Ważne np. było zrobienie stylizowanej stolarki drzwiowej, przywrócenie elementów ślusarsko-kowalskich – jak zamki, klamki. W jego odnowionych przestrzeniach ma powstać muzeum ziemiańskich wnętrz z przełomu XIX i XX w. – Jeszcze nie tak dawno to była ruina – wspomina pan Radosław, odwiedzający często te okolice. – Żal było patrzeć, jak ten dwór niszczeje. Tu zresztą nie dało się go z bliska obejrzeć, bo wszystko było zarośnięte. Dobrze, że tak odnowili. I pewnie muzeum przyciągnie tutaj turystów.

Teraz czas na oficynę. Dotacja unijna pozwoli wyremontować ten obiekt tak, że będzie mógł być wykorzystywany jako przestrzeń do organizacji konferencji naukowych, spotkań kulturalnych lub plenerów artystycznych. Zgodnie z założeniami w oficynie znajdą się m.in. pomieszczenia administracyjne i salka konferencyjna. Dodatkowo planowane jest stworzenie kilkunastu miejsc noclegowych na poddaszu dworu.

Poza tym droga  między dworem a oficyną zostanie zrobiona tak, że stylem będzie nawiązywała do drogi prowadzącej do dworu (bruk z kamieni polnych).

W nowe oblicze dworu zaangażowane są wspólnie: Muzeum Regionalne w Siedlcach, Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna (NLOT) oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Podlasie z oddziałem w Siedlcach. Organizacje turystyczne będą zajmować się promocją nowej atrakcji. Umowę na unijne dofinansowanie podpisała ze strony zarządu województwa wicemarszałek Janina Orzełowska, a ze strony siedleckiego Muzeum Regionalnego – dyrektor Andrzej Matuszewicz.

(mech)

j.nalewajk@mazowszanie.eu 20-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text