Województwo mazowieckie

Zabytki Mazowsza – pałace
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2016
ilustracja

Otwock Wielki
W pobliżu podwarszawskiego Otwocka, na sztucznie usypanej wyspie Jeziora Otwockiego znajduje się barokowy pałac, wzniesiony pod koniec XVII wieku dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren i rozbudowany o skrzydła boczne w XVIII wieku. Pałac otacza rozległy park, równie stary i piękny jak pałac. Obecnie staraniem Muzeum Narodowego w Warszawie w pałacu utworzono muzeum wnętrz. 

Pałac w Jadwisinie
Nad Narwią, pomiędzy Zegrzem a Serockiem w latach 1896 – 1898 powstał pałac Macieja i Jadwigi z Krasińskich Radziwiłłów. Pałac ten w stylu renesansu francuskiego, nawiązuje do renesansowych zamków nad Loarą. Płaszczyzny ścian elewacji zewnętrznej wyłożone są czerwoną terrakotą, a narożniki, otwory okienne i drzwiowe obramowane białym piaskowcem. Całość jest bardzo malownicza, zwłaszcza że pałac otacza 100-hektarowy park z gęstym drzewostanem. Obecnie pałac pozostaje w gestii Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Można w min organizować konferencje i szkolenia.

Pałac w Popowie Kościelnym
Na skraju Puszczy Białej, nad Bugiem, około 10 kilometrów od Serocka znajduje się pałac i oficyna z I połowy XIX wieku. Pałac jest w stylu klasycystycznym z domieszką neogotyku. Charakterystyczne jego elementy to dwie ośmioboczne wieże. Otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym rosną wiekowe drzewa. Obecnie w pałacu mieści się ośrodek wczasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pałac w Luberadzu
Pałac położony jest na skarpie nad rzeką Łudynią, lewym dopływem Wkry, między Ciechanowem a Płońskiem. Powstał w końcu XVIII wieku dla Józefa Dembowskiego. Stanowi jeden z najciekawszych obiektów pałacowych na Mazowszu, ponieważ posiada bardzo oryginalną elewację frontową. Budowla została ukończona bez niektórych elementów przewidzianych w planie przez architekta. Powstał więc budynek dość kuriozalny na planie załamanego w połowie prostokąta, a więc jedyny w swoim rodzaju. W otaczającym pałac parku zachowały się okazy starych lip, grabów i kasztanowców, szpaler świerkowy oraz dojazdowa aleja grabowo – lipowa.

Pałac w Nieborowie
Wspaniały zabytek wsi w pobliżu Łowicza. Zespół pałacowo – parkowy, który został zbudowany w latach 1690 – 1696, w stylu barokowym dla kardynała Karola Michała Radziejowskiego. W XVIII wieku przeszedł w ręce Radziwiłłów i został otoczony parkiem w stylu francuskim. Radziwiłłowie zgromadzili w pałacu kolekcję obrazów mistrzów europejskich(holenderskich, niemieckich, hiszpańskich i włoskich), portrety osobistości polskich i obcych, kilkunastotysięczny zbiór rycin, księgozbiór unikatowych starodruków, garnitury mebli polskich, angielskich i francuskich oraz zbiory sztuki zdobniczej ze srebra, porcelany, szkła i tkanin. Księżna Helena Radziwiłłowa założyła w pobliżu Nieborowa Arkadię ,ogród romantyczny w stylu angielskim, w którym centralny punkt stanowi Świątynia Diany. Nieborowski pałac otoczony 40-hektarowym ogrodem, oddzielony jest kanałem od parku krajobrazowego Arkadia.  W parku stworzono lapidarium, w którym oprócz rzymskich starożytności stoją cztery XII-wieczne kamienne figury tzw. baby nieborowskie, pochodzące z czarnomorskich stepów. Obecnie w pałacu znajduje się oddział Muzeum Narodowego i Dom Pracy Twórczej.

Pałac w Starej Wsi
Bardzo okazały pałac wzniesiony przez księcia Bogusława Radziwiłła w połowie XVII wieku, na starym szlaku gdańskim, niedaleko Węgrowa. Rezydencja wielokrotnie zmieniała właścicieli. W  roku 1840 trafiła do Sergiusza Golicyna, który przebudował ją w stylu neogotyku angielskiego. Dodano sterczynowe wieżyczki, arkady i ośmioboczną wieżę z krenelażem oraz neogotyckie oprawy okien. Fasadę frontową ozdobiono dekoracją o tematyce heraldycznej. Obecnie w pałacu mieści się ośrodek szkoleniowy i wypoczynkowy Narodowego Banku Polskiego.

Pałac w Teresinie
Teresin to miejscowość położona na wschód od Sochaczewa. Pałac powstał w XIX wieku i jest jedną z najbardziej imponujących siedzib ziemiańskich tej epoki. Łączy elementy neobarokowe i neorenesansowe. Jego charakterystyczne cechy to dwie wtopione w fasadę wieże, a wewnątrz budynku dwukondygnacyjna sala balowa. W 1927 roku ówczesny właściciel rezydencji książę Drucki – Lubecki ofiarował część dóbr teresińskich na założenie klasztoru franciszkanów – Niepokalanowa. Dziś w pałacu mieści się ośrodek rehabilitacyjno – szkoleniowy KRUS-u.

Pałac w Walewicach
W Walewicach nad rzeką Mrogą, w powiecie łowickim znajduje się pałac zbudowany w XVIII wieku dla Anastazego Walewskiego, szambelana królewskiego. Był to jeden z pierwszych w Polsce klasycystycznych pałaców piętrowych. Na przełomie XIX i XX wieku pałac został przebudowany przez rodzinę Grabińskich, ostatnich właścicieli. Grabińscy w zabudowaniach gospodarskich pałacu założyli stadninę koni krwi angloarabów oraz koni sportowych szlachetnej półkrwi. Stadnina istnieje nadal. Angloaraby wystawiane są na aukcjach, skąd trafiają do hodowców z wielu krajów Europy. Przy stadninie działa Klub Jeździecki „Gabon”. Stadnina prowadzi naukę jazdy oraz turystykę łowiecką.
 

AD

Aleksandra Dębska 14-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text