Województwo mazowieckie

Za mało czasu by żyć
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27-31 marzec 2015
ilustracja

Gdzie ten czas?

Wystarczy poczynić prostą kalkulację by zobaczyć iloma wolnymi godzinami dysponujemy. Jak wiemy doba ma 24 godziny. Z tego 8 godzin to optimum potrzebne każdemu na sen. Kolejne 10 godzin poświęcamy na pracę i dojazdy. Z prostej kalkulacji zostaje nam każdego dnia 6 godzin na realizację swoich dodatkowych spraw. Osoby zajęte karierą, życiem rodzinnym, mogą wykorzystać weekend. Znalezienie w tygodniu godziny wolnej od czegokolwiek wynika z naszej nieumiejętnością zarządzania własnym czasem. Warto usiąść na chwilę i spojrzeć realnie na czynności wykonywane przez nas wciągu tygodnia. Wnioski gdzie dokonać zmian nasuną się same.

 

Planuj, ale pozostań spontaniczny

Jeśli chcesz znaleźć czas potrzebny Ci na realizację hobby, np. zajęcia sportowe, taniec, nauka języków obcych, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe i nawet nie jest to trudne. Skoro inni mogą, to Ty też. Wystarczy wypisać na kartce, jakie czynności chcemy wykonywać systematycznie. Do tego należy określić częstotliwość, na jakiej nam zależy.  Następnie dopasować najlepszy do tego moment w tygodniu. Analiza sposobu, w jaki spędzamy dzień pozwoli nam odnaleźć te czynności, które są złodziejami czasu. Może to być np. zbyt częste oglądanie seriali w najbardziej produktywnych częściach dnia, częste zarywanie nocy z powodu przebywania na portalach społecznościowych, itd. Może to być również przeciąganie pewnych czynności, np. naukę słówek przerywamy sprawdzając pocztę elektroniczną lub wychodząc na zakupy. W taki sposób nasze czynności rozciągną się w czasie i będziemy mieli wrażenie,  że trwają wiecznie, a nam brakuje dnia na ich wykonanie. Taki sposób postępowania prowadzi do złudzenia, jakim jest brak czasu. Nie można oczywiście planować całego czasu by nie popadać w skrajność, spontaniczne działanie również jest niezbędne w naszym życiu.

 

Im więcej czasu tym mniej.

Okazuje się, że im masz więcej czasu wolnego, tym więcej go trwonisz na nieprzemyślane działania. A im większy chaos w naszej codziennej rutynie i wrażenie, że ze wszystkim zdążymy, tym mniej faktycznie robimy i większość rzeczy odkładamy na ostatnią chwilę. Tak działa ludzka psychika i tylko odpowiednio wykształcone nawyki mogą nam pomóc w lepszym zorganizowaniu czasu. Dlatego też na liście naszych planów tygodniowych powinniśmy określić realne ramy czasowe czynności, które chcemy wykonać. Przykłady: poranne wstawanie o godzinie 7.00 codziennie, nauka języka niemieckiego w wybrane dwa dni, siłownia lub fitness, w wybrane trzy dni, spotkanie ze znajomymi, trzy razy na tydzień.

Im więcej dzieje sie w naszym życiu, im więcej mamy celów i marzeń, tym staramy się lepiej zorganizować każdy dzień. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wyznaczonych priorytetów.

Wszelkie zmiany należy zacząć już dziś. Odkładanie na kolejny dzień sprawi, że wciąż będziemy narzekać na brak czasu, a nikt za nas go nie zorganizuje. Zebranie myśli i zaplanowanie tygodnia może wydawać się na początku przytłaczające. Możemy mieć wątpliwości, czy ma to większy sens. Jednak jeśli wprowadzimy zmiany w naszym funkcjonowaniu poprzez element kontroli co, kiedy robimy, wysiłek się zwróci, a efekty przyjdą szybciej niż myślimy. Dostrzeżemy wtedy jak wiele rzeczy potrafimy realizować wciągu jednego dnia.

 

Istotną rzeczą, którą należy sobie uświadomić jest fakt, że to my bierzemy odpowiedzialność za nasze życie. Ono jest tylko jedno i warto znaleźć w nim wystarczająco dużo czasu by móc zrealizować swoje marzenia.

 

Krzysztof Dziwisz

k.dziwisz@mazowszanie.eu 27-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text