Województwo mazowieckie

Zaćmienia słońca już jutro
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19-31 marzec 2015
  • ikonka Siedlce 3 Maja 54
ilustracja

Niecałe trzy lata temu mogliśmy oglądać niezwykłe zjawisko astronomiczne, jakim był tranzyt planety Wenus na tle tarczy słonecznej. W tym roku czeka nas inne ciekawe wydarzenie - częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko to będziemy mogli oglądać w Polsce już jutro - w piątek, 20 marca.

Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii  zaprasza na wspólne obserwacje częściowego zaćmienia Słońca na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego (ul. 3-go maja 54). Początek obserwacji o godz. 9.45, koniec o godz. 12.05. Faza maksymalna o 10.58. Dodatkowo będzie możliwość obserwacji plam słonecznych.
 

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca?

Do oglądania częściowego zaćmienia Słońca nie jest konieczny drogi sprzęt, musimy się jednak odpowiednio przygotować. Patrzenie na Słońce gołym okiem przez dłuższy czas grozi poważnymi konsekwencjami dla naszych oczu. Jeszcze szybciej możemy mieć problemy, jeśli spróbujemy oglądać Słońce za pomocą jakiegokolwiek przyrządu optycznego. Grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku.
 
Do oglądania częściowego zaćmienia Słońca można użyć specjalnych akcesoriów. Niedrogim rozwiązaniem może być zakup specjalnych okularów wyposażonych w folię ochronną, która jest przeznaczona do wizualnej obserwacji Słońca.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 19-3-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Siedlce 3 Maja 54
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text