Województwo mazowieckie

Z przeszłości do teraźniejszości
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 25 marzec 2015-31 lipiec 2017
ilustracja

Pół roku temu zakończyła się rewitalizacja renesansowego zamku w Szydłowcu. Czas na zmiany w funkcjonującym tam Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Instytucja otrzymała właśnie 750 tys. zł unijnej dotacji na swój rozwój. Zmieni się sposób prezentowania polskich instrumentów ludowych.

Dla szydłowieckiego zamku – najważniejszej atrakcji turystycznej w tej części Mazowsza – nastał lepszy czas. Przez rok trwały tam prace odnawiające zabytkowy obiekt. Rewitalizacja była możliwa dzięki środkom unijnym. Teraz również przy wsparciu z UE zmieni się oblicze funkcjonującego w zamku muzeum.

Dyrekcja placówki planuje stworzenie na nowo stałej ekspozycji. Chodzi o to, by odpowiednio wyeksponować zgromadzone zbiory. Muzeum działa przecież od lat 70. XX w. i już wtedy międzynarodowa rada przy UNESCO uznała instytucję za pierwsze muzeum ludowych instrumentów muzycznych jednego kraju. Przez kolejne dekady wzbogacało swoje zbiory, rozszerzając zainteresowania m.in. na meble, ikonografię, historyczne dokumenty czy detale architektoniczne.

Jednak dotychczasowy sposób prezentowania eksponatów nie był odpowiedni dla współczesnych odbiorców. Dziś muzea to coś więcej niż same gabloty z przedmiotami. Poza tym podczas rewitalizacji zamku istniejące od 1975 r. wystawy zostały zdemontowane. Trudno byłoby odtworzyć dawny sposób wystawiennictwa, tym bardziej, że dziś byłby on mało atrakcyjny. Dyrekcja zaplanowała więc wzbogacenie zabytkowych, pomagnackich wnętrz zamkowych o nowe aranżacje plastyczne dotychczasowych ekspozycji wzbogacone o urządzenia multimedialne i interaktywne. Instrumenty ludowe zostaną przedstawione na dwa sposoby – pod kątem występowania i ich funkcji w kapelach ludowych oraz ze względu na budowę instrumentów i sposobu wydobywania dźwięku, czyli w oparciu o powszechną dziś klasyfikację instrumentologiczną (podział Ericha Moritza von Hornbostela i Curta Sachsa). Dodatkowo prezentowane będą dzieła sztuki o tematyce muzycznej, archiwalne zdjęcia oraz nagrania muzyczne.

Ekspozycja stała ulokowana będzie w trzech pomieszczeniach zamku (łącznie zajmie powierzchnię ok. 190 m2). Również zbiory zgromadzone w magazynie doczekały się lepszych czasów. Nowe szafy i regały będą zaprojektowane tak, aby wykorzystać najwydajniej niewielką przestrzeń magazynowych pomieszczeń.

Muzeum znane jest również z organizowania lekcji i innych form działalności kulturalnej. Teraz zajęcia będą odbywały się z użyciem niezbędnego w dzisiejszych czasach sprzętu elektronicznego i komputerowego.

Poza tym w ramach dofinansowanego projektu muzeum wyda foldery i broszury promocyjne oraz zamontuje tablice i tabliczki informacyjne. Integralną częścią promocji będzie nowa strona internetowa.

Zmiany w muzeum z pewnością ucieszą specjalistów – etnomuzykologów, etnografów czy muzyków. Będzie to również atrakcja o wartości naukowej i edukacyjnej dla tych, którzy pierwszy raz zetkną się z polską tradycją muzyczną. Najnowsze działania w połączeniu z ostatnim wydarzeniem – uruchomieniem strony www.instrumenty.edu.pl – sprawią, że Szydłowiec będzie jeszcze bardziej rozpoznawalnym miejscem.

Projekt stworzyło muzeum (podległe samorządowi województwa mazowieckiego). Partnerami projektu są również samorządy: miasta Szydłowiec i powiatu szydłowieckiego, które włączą się w promocję instytucji.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 25-3-2015
ikonka jak dojechać

Na podstawie: Na podstawie: www.szydlowiec.pl, www.mazovia.pl, www.muzeuminstrumentow.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text