Województwo mazowieckie

Z Mirosławem Augustyniakiem o zmianach w egzaminowaniu przyszłych kierowców
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 styczeń-30 marzec 2015

Mijają dwa lata od wprowadzenia zmian w systemie egzaminowania na prawo jazdy, jak Pan ocenia te zmiany?

Uważam, że obrano słuszny kierunek zmian dwa lata temu, ale mam pewne zastrzeżenia.

Co było Pana zdaniem słuszne?

Słuszna była zmiana egzaminu teoretycznego. Przed zmianami przyswojenie wiedzy teoretycznej polegało na nauczeniu się około 480 pytań na pamięć, najczęściej niewiele z tego rozumiejąc.

Na czym opiera Pan swoją tezę?

Na praktycznym doświadczeniu. Pierwszym argumentem jest to, że poprzednio wielu egzaminowanych opuszczało stanowisko komputerowe po 90 sekundach, odpowiadając na 18 pytań.

Po 90 sekundach? Trudno w to uwierzyć…

Tak, po 90 sekundach, czyli na każde pytanie pięć sekund. Utwierdza to w przekonaniu, że była to wiedza pamięciowa, nie poparta logicznymi przemyśleniami. Dawało się to także odczuć na egzaminach praktycznych, bo zdający nie rozumiał dlaczego na danym skrzyżowaniu powinien zachować się tak, a nie inaczej. Nagle, z wiedzy pamięciowej trzeba było przejść  na logiczne myślenie i ciągle padało pytanie gdzie można znaleźć bazę pytań. Była ona utajniona, więc niedostępna. Pokazywałem zdającym kodeks drogowy, który ma format cegły, tłumaczyłem, że wiedzę na ten temat najlepiej sobie przyswoić pod okiem dobrego instruktora- wykładowcy.

Niezadowolenie ze zmian tego typu chyba było ogromne?

O tak! Ale kandydaci na kierowców zaczęli się uczyć, dzięki czemu nie mieli problemów ze zdawalnością zarówno egzaminów teoretycznych, jak i praktycznych. Szkoły jazdy natomiast, zamiast rozdawać płyty CD zaczęły prowadzić profesjonalne wykłady.

Jak jest z tą zdawalnością?

Przed zmianami zdawalność egzaminu teoretycznego wynosiła 80%, teraz 40%. Zdawalność zaniżają znacznie osoby uczące się do egzaminu na pamięć, szukając pytań w sieci, bez przykładania wagi do zrozumienia przepisów.

Słyszałem, że zapowiadają się kolejne zmiany. Jakie?

Otóż pytania będą jawne, ma ich być około 2000, ale spowoduje to, że znowu nauka odbywać się będzie na pamięć, a dwa tysiące pytań nie odstraszy. Poza tym nie ma obowiązku uczestniczenia w szkoleniu teoretycznym, każdy może uczyć się sam, a następnie może przystąpić do egzaminu w WORD. Po zdanym egzaminie teoretycznym będzie wracał do szkoły nauki jazdy na szkolenie praktyczne.

System samodzielnego szkolenia jest w wielu krajach, na przykład w Szwecji, więc co takiego złego się stało?

Szwedzi mają inną mentalność, oni do celu idą wyznaczoną drogą, my robimy to na skróty. Zdawalność w Szwecji, tych osób, które uczą się samodzielnie jest w granicach 30 %, a u tych z profesjonalnych szkół - 60%. Czy my to rozumiemy, wątpię.

Rozumiem, że nie jest Pan przekonany do tych zmian…

Tak, bo posłowie pod presją tych, którzy chcą się uczyć na pamięć, zburzyli dobre założenia, które uczyły myślenia za kierownicą. Dwa lata temu znacznie utrudniano zdobycie uprawnień na kierowanie motocyklami, podniesiono granicę wieku, wprowadzono cztery kategorie zamiast dwóch, znacznie utrudniono egzamin praktyczny. Popieram wprowadzenie prawa jazdy kat. AM na motorowery. Popieram tak wprowadzone kategorie AM, A1, A2, A. Niektóre zadania na placu manewrowym są bardzo trudne i wymagają dużej sprawności u motocyklisty i czasami u niedouczonych zdarzają się upadki, chociaż jest ich coraz mniej. W ogóle jest mniej chętnych na te kategorie, czyli zniechęcenie do uzyskiwania prawa jazdy na motocykl się udało, zrobiono to ze względu na tragiczne wypadki z udziałem motocyklistów.

A co się zmieniło w tym zakresie ostatnio?

W ubiegłym roku w sierpniu posłowie umożliwili kierowcom posiadającym kategorię B przez okres 3 lat, poruszanie się motocyklem o poj. do 125 cm3 bez dodatkowych szkoleń i egzaminów. Widzę znowu daleko idącą niekonsekwencję w tym, co zakładano dwa lata temu. Czy pogorszy to bezpieczeństwo, czas pokaże.

Dziękuje bardzo za rozmowę. 

Jarosław Berk 4-2-2015

rozmawiał Jarosław Berk

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text