Województwo mazowieckie

XVIII edycja turnieju rycerskiego w Iłży
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 kwiecień 2015
ilustracja

Rycerze spotkają się pod zamkiem na wzgórzu, aby uczcić 600-lecie turnieju w Perpignan i zwycięstwa Zawiszy Czarnego.

W tym roku już po raz osiemnasty na wzgórzu zamkowym w Iłży odbędzie się turniej rycerski. Rycerze spotkają się tym razem, aby uczcić Zawiszę Czarnego herbu Sulima i jego wspaniałe zwycięstwo na europejskimi rycerzami w 1415 roku podczas turnieju w Perpignan. Zawisza, wracając z niego, zawitał w powrotnej drodze do iłżeckiego zamku. Tutaj, w uznaniu jego wielkich zasług i jako symbolu cnót rycerskich postanowiono zorganizować turniej na jego cześć. Tegoroczny turniej rycerski w Iłży będzie zaledwie wspomnieniem tamtych wydarzeń.

Iłżecka impreza już na trwałe zapisała się w kalendarzu podobnych wydarzeń (imprez historycznych) w naszym kraju i jest jedną z największych takich atrakcji. W tym roku turniej odbędzie się w majowy weekend 2 i 3 maja. W imprezie zapowiedziała swój udział Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz członkowie najlepszych i największych w kraju grup rekonstrukcyjnych. Tegoroczny turniej zostanie poprzedzony pokazami rycerskimi, które odbędą się 1 maja. Będzie to także dobra rozgrzewka przed turniejem głównym, jak powiedział nam Marek Łuszczek, pełniący funkcję zastępcy burmistrza Iłży. W czasie turnieju wstęp na wzgórze zamkowe ma być bezpłatny. Jednak przed zmaganiami rycerzy odbędzie się jeszcze rajd rowerowy, który wystartuje o godzinie 10.30 w Arboretum w Marculach. Meta wyścigu będzie oczywiście znajdowała się na wzgórzu zamkowym. Planowaną godziną zakończenia rajdu ma być południe.

1 maja na wzgórzu zamkowym powstanie także osada średniowieczna, a w komnatach zamku odbędzie wystawa ubiorów dawnych, broni i przyrządów do tortur. Zmęczeni widzowie będą mogli ugasić pragnienie i skosztować staropolskiego jadła w stylowej gospodzie.

W dniach 2-3 maja, w samo południe na wzgórze zamkowe wjadą wojska biorące udział w turnieju oraz sam Zawisza Czarny z Garbowa. Chwilę później oficjalnie rozpocznie się turniej i Zawisza zostanie honorowo powitany.

Po oficjalnym wstępie odbędą się manewry wojsk zaciężnych, manewry bojowe oraz turniej łuczniczy. Po zakończeniu turnieju łuczniczego i udekorowaniu zwycięzców odbędzie się turniej wojsk pieszych, w którym dla najlepszych rycerzy też przewidziano wartościowe nagrody. O godzinie 15.30 zacznie się właściwy konny turniej rycerski, będący ozdobą całej imprezy, który ma trwać około godziny. Po ostatecznym rozstrzygnięciu nastąpi oczywiście dekoracja zwycięzcy. Nie będzie to jednak koniec imprezy, gdyż ma ona trwać do 22.00 lub jeszcze dłużej.

Po zakończeniu głównego turnieju odbędą się jeszcze ćwiczenia wojsk zaciężnych, tańce dworskie i turniej kopijniczy. Po godzinie 18.00 będzie można obejrzeć inscenizację potyczki wojsk polskich i krzyżackich wojny w 1410 roku. Po inscenizacji wykonywanej przez najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, uczestnicy i widzowie będą mogli się rozerwać na koncercie polsko-ukraińskiej grupy folkowej Horpyna. Zakończenie koncertu nie będzie jednak końcem atrakcji przewidzianych na 2 maja, bo jeszcze odbędą się widowiskowe ćwiczenia artylerii i strzelców z broni palnej, a także teatr ognia przyciągający zawsze wielu widzów.

W ostatnim dniu turnieju, w niedzielę 3 maja, część artystyczna rozpocznie się o godzinie 12.00 wjazdem wojsk turniejowych i Zawiszy Czarnego na iłżecki zamek. Dalszy program drugiego dnia zmagań turniejowych będzie taki sam jak w dniu poprzednim. Z tą różnicą, że program zakończy się o 19.00 po inscenizacji walk rycerzy polskich i krzyżackich.

Trzeba przyznać, że burmistrz Iłży i osoby organizujące imprezę wykazały się dużym znawstwem tematu, przez co w ciągu trzech dni trwania turnieju widzowie będą mogli podziwiać wiele scen  dawnych sztuk walki oraz zobaczą, jak w tamtych czasach żyło się na ziemiach polskich.                       

 

Kamil Sznyrowski 7-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text