Województwo mazowieckie

XVIII Festiwal Nauki
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19-22 wrzesień 2014
ilustracja

Version:1.0 StartHTML:0000000167 EndHTML:0000010258 StartFragment:0000000501 EndFragment:0000010242

Treść: Pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie odbył się 17 lat temu. Idea festiwalu została zapoczątkowana przez warszawskie środowiska naukowe związane z Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską, które za cel postawiły udostępnianie i przybliżanie nauki i jej odkryć społeczeństwu, aby poprzez popularyzację zdobywać poparcie i fundusze na dalszy rozwój nauki w Polsce. Od początku swego istnienia Festiwalowi przyświeca hasło: „Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”. Podczas trwającego 10 dni festiwalu będzie odwiedzi go od 40. do 75 tys. osób.

Podpis: Fot. Logo festiwalowe, materiały organizatora

W ramach Festiwalu po raz ósmy zaproszono dzieci wraz rodzicami na Festiwal Nauki Małego Człowieka a tegoroczną nowością są warsztaty muzyczne dla rodziców z niemowlętami od 5 miesiąca do 1 roku życia.

Jako główną formę spotkań festiwalowych przewidziano rozmowy z naukowcami na ważne tematy społeczne, etyczne i naukowe. Zaplanowano 6 debat głównych:

1.Debata inaugurująca XVIII Festiwal Nauki, na temat „Zrobiliśmy to po polsku. Blaski i cienie transformacji” – ocena środowisk opozycyjnych, negocjacji Okrągłego Stołu oraz dokonanych przemian.

2.Debata na temat „Części zamienne: czy sztuczne narządy są przyszłością transplantologii?” – pytanie czy ich stosowanie jest etyczne, czy i jakie skutki uboczne wywołuje.

3.Debata: „I wojna światowa – zapomniana wojna Polaków” – analiza źródeł konfliktu, skutki społeczne i pamięć o nim.

4.Debata pod patronatem NBP „Euro czy złoty” – uwarunkowania integracji walutowej oraz wpływ przyjęcia euro na gospodarkę polską.

5.Debata: „Możliwe katastrofy: bać się czy nie bać?” – pytanie czy czekają nas kataklizmy, czy bać się komet i meteorytów, czy groźne są plamy na słońcu?

6.Debata zamykająca Festiwal Nauki: „Wszechświat – prosty czy złożony?” – na czym polega prostota wszechświata, czy życie, pogoda, kosmos można opisać prostymi prawami?

Tradycją trwania Festiwalu są wykłady, które nawiązują do ważnych rocznic i obchodów. Rok 2014 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Krystalografii i w związku z tym Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej przygotował wykład „Krystalografia: jej ślady w nauce i życiu codziennym”. Z ustanowieniem przez Sejm RP rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga z okazji dwusetnej rocznicy urodzin tego wybitnego etnografa i folklorysty, związane jest spotkanie poświęcone jego życiu i dokonaniom pt. „Zrozumieć Oskara Kolberga”, zorganizowane przez Muzeum Etnograficzne.

Bogaty program przygotowały wydziały i instytuty Uniwersytetu Warszawskiego dotyczące językoznawstwa, kulturoznawstwa i literaturoznawstwa np. przybliżające warsztat pracy tłumacza, czy poruszające tematykę literatury popularnej na przykładzie „Władcy Pierścieni” Tolkiena. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej proponuje wykłady o psychologii miłości, oraz przybliżające kulturę egzotycznych krajów dalekiego wschodu: Japonii, Tajlandii i Chin. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego organizuje cykl spotkań dotyczących żywności i żywienia oraz historii toksykologii wraz z przybliżeniem najważniejszych katastrof toksykologicznych na świecie. Warszawski Uniwersytet Medyczny poprowadzi wykłady dotyczące współczesnej farmacji, terapii genowej, postępów w odkrywaniu leków na nieuleczalne choroby. Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia proponuje cykl spotkań na temat stosowania kosmetyków w trosce o zdrowie i urodę. Dzień otwarty w Centrum Astronomicznym PAN to cykl wykładów z dziedziny astronomii a także pokazy, filmy i programy komputerowe.

Swoje podwoje otwierają także laboratoria i pracownie instytucji biorących udział w XVIII Festiwalu Nauki: fizyczne, chemiczne, biologiczne i techniczne. Wydział Farmaceutyczny WUM przedstawia hodowle tkankowe w bioreaktorach oraz hodowle roślin transgenicznych. Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW proponuje pokaz robotów przemysłowych i pojazdów o małym zużyciu paliwa.

Festiwal od lat promuje także aktywny kontakt z nauką w formie spacerów i wycieczek do interesujących miejsc. Odwiedzający mogą wybrać się na historyczny spacer po Starym Mieście, spacer śladami warszawskich Żydów ulicami Pragi oraz po cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. Zaplanowano wycieczkę do reaktora jądrowego „Maria”, Obserwatorium Astronomicznego w Ostrowiku, do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, po parku i szklarniach (rośliny w naturze zagrożone wyginięciem) Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wędrówki po Kampinoskim Parku Narodowym dzieci wraz z rodzicami spędzą czas na poszukiwaniu i rozpoznawaniu tropów zwierząt oraz zwiedzaniu chaty kampinoskiej, muzeum, pokazie konserwacji zbiorów i spacerze po lesie w towarzystwie specjalistów przyrodników. Na wycieczce naukowej do laboratoriów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zostanie zaprezentowany między innymi stymulator do szkolenia i treningu wspomagającego dowodzenie podczas działań ratowniczych oraz komora dymowa służąca do szkolenia strażaków.

Stowarzyszenie artystów „Euforis” organizuje „Wariacje muzyczne” dla dzieci warsztaty zakończone koncertem z udziałem publiczności.

W pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie także przez dwa dni będą się odbywały wykłady, dyskusje, warsztaty i pokazy w ramach nauk: ścisłych, przyrodniczych, medycznych, humanistycznych i społecznych, sztuki, techniki oraz robotyki, prowadzone przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Muzycznego i Akademii Sztuk Pięknych.

Po raz dziewiąty podczas Festiwalu zostanie wręczona nagroda „Złotej Róży” za najlepszą polską książkę popularno-naukową. Nagrodę otrzyma Marek Grajek za związaną z tematyką kryptologii książkę pt. „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Sponsorem rządowym XVIII Festiwalu Nauki jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a pozostałymi sponsorami: Uniwersytet Warszawski, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz PGNiG i NBP.

Więcej informacji na www.festiwalnauki.edu.pl

Aleksandra Dębska 8-10-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text