Województwo mazowieckie

XV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15-30 czerwiec 2015
ilustracja

W ostatnim dniu maja w Płoniawach Bramurze odbyła się XV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jubileuszowa wystawa była okazją do świętowania, to już piętnaście lat historii wydarzenia. Widoczny jest wielki postęp w sposobie hodowli i rozwoju technologii.

Historia Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Płoniawach Barmurze

   Pierwsza wystawa odbyła się w 2000 roku z inicjatywy dyrektora ostrołęckiego oddziału MODR Witolda Rzepińskiego. Uzasadnieniem dla tego pomysłu była chęć pokazania potencjału mlecznego krów rolników pracujących na terenie powiatu makowskiego. Pod pomysłem na wystawę podpisali się: ówczesny wójt gminy Płoniawy Barmura Wojciech Gąsiewski i dyrektor Polskiej Federacji Hodowców Bydła Mieczysław Robak. W niedługim czasie wystawa awansowała do wydarzenia o zasięgu całego regionu, ponieważ do rolników z powiatu makowskiego dołączyli rolnicy z powiatów: przasnyskiego, pułtuskiego, ciechanowskiego i ostrołęckiego. Niedługo potem do organizatorów imprezy przyłączyły się: Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Ciechanowie. Wystawa była pomysłem bardzo innowatorskim, nie było wielu wzorców na organizowanie czegoś podobnego w naszym kraju, więc starano się podpatrywać wystawy u naszych zachodnich sąsiadów. Z roku na roku impreza stawała się coraz większa, a sama organizacja stawała się bardziej profesjonalna. W ciągu piętnastu lat władze gminy i organizatorzy zmieniali się, lecz dzieło jest kontynuowane. W ciągu tego czasu wystawa dwukrotnie miała rangę wojewódzką. Dziś wystawa w Płoniawach Barmurze jest najstarszą tego rodzaju na Mazowszu, a jedną z trzech organizowanych w całym województwie.

XV Regionalna Wystawa

   Tegoroczna wystawa odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na tegorocznej wystawie zaprezentowano 60 sztuk bydła z 5 powiatów: makowskiego, przasnyskiego, płońskiego, ciechanowskiego i ostrołęckiego. Ponad to zorganizowano oddzielną konkurencję dla młodszych hodowców, dzieci rolników oprowadzały cielęta, walcząc o jak najwyższą notę. Najwięcej uśmiechu wystawa sprawiała właśnie najmłodszym hodowcom, radość dzieci niejednokrotnie jest największą motywacją dla rodziców, by wziąć udział w tego typu przedsięwzięciu. Pogoda w tym roku dopisała, wystawa była udana i interesująca. Wśród gości specjalnych na wystawie pojawili się dyrektor MODR Warszawa Andrzej Kamasa, wiceprezydenci Polskiej Federacji Hodowców Mleka i Producentów Mleka – Krzysztof Banach i Sylwester Mierzejewski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak i starosta powiatu makowskiego Zbigniew Deptuła.

   Wielkim zwycięzcą wystawy okazał się Łukasz Majkowski ze wsi Jarzyły, który otrzymał trofeum superczempiona. Zwycięzca skomentował, że hodowla nie jest tylko i wyłącznie jego źródłem utrzymania, a jego wielką pasją.

Trofeum Czempiona otrzymali:

Bogusław Tomaszewski z Przasnysza (jałówki niecielne)

Andrzej Jeznach z Helenowa Nowego (jałówki cielne)

Aż w trzech kategoriach Łukasz Majkowski z Jarzył (pierwiastki, II laktacja, III laktacja i dalsze).

Jarosław Berk

Jarosław Berk 19-6-2015
ikonka jak dojechać

Źródło- informacje o wystawie uzyskane z Mazowieckiej Izby Rolniczej biuro Ostrołęka

zdjęcie: pixabay

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text