Województwo mazowieckie

Wzorcowa kwalifikacyjna rozmowa
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 kwiecień-31 maj 2015
ilustracja

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj jest pierwszym spotkaniem „twarzą w twarz” z naszym potencjalnym szefem. Warto więc znać podstawowe zasady savoir-vivre, obowiązujące podczas takiego spotkania. Pamiętaj, pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Wiedząc, jak się zachować masz szansę odnieść sukces i zdobyć wymarzoną posadę.

   Na spotkanie należy przyjść najlepiej kilka minut wcześniej. To czas na spokojne zdjęcie okrycia wierzchniego, poprawienie elementów garderoby, a w przypadku kobiet również makijażu. Warto wiedzieć, że osobę rekrutującą możemy skutecznie zrazić do siebie takim detalem, jak brudne buty, czy wygnieciona koszula i nawet świetne kwalifikacje nie zatrą już pierwszego, złego wrażenia. A jeśli już zdarzy się, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć na miejsce na czas, wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak natychmiast powiadomić o naszym spóźnieniu osobę, z którą jesteśmy umówieni. Za spóźnienie należy przeprosić, nie wdając się jednak w szczegóły, z jakich powodów ono nastąpiło. Chyba, że zostaniemy o to poproszeni.

   Istotne jest też to, co mamy na sobie. Najważniejsza zasada jest prosta,  ubranie musi być schludne i czyste, a przy tym stosowne do okoliczności. Jeśli na przykład staramy się o pracę w urzędzie, ubiór powinien być elegancki i formalny. Im mniej formalna praca, tym bardziej swobodny może być ubiór. Niezależnie od pory roku, ważne jest, żeby założyć zakryte  buty (zasada ta dotyczy kobiet i mężczyzn).

   Dobrze mieć ze sobą komplet dokumentów, uporządkowanych w osobnej teczce. Zawsze sami możemy się nimi posiłkować, jeśli na przykład nie pamiętamy szczegółów historii naszego zatrudnienia, o które zostaliśmy zapytani.

   Po wejściu witamy się, tradycyjnym „dzień dobry” i się przedstawiamy. Nigdy jako pierwsi nie wyciągamy ręki do powitania (dotyczy to także kobiet), czekając aż osoba rekrutująca wykona ten gest, choć wcale nie musi tego zrobić.

   Siadamy na wskazanym miejscu lub na wprost osoby prowadzącej rozmowę. Nie bez znaczenia jest sposób, w jaki to zrobimy. Staramy się usiąść wygodnie, z wyprostowanymi plecami, trzymając ręce blisko ciała, a nogi stawiamy obok siebie. Źle postrzegane jest stawianie nóg w rozkroku. Kobiety mogą założyć nogę na nogę, lub skrzyżować nogi w kostkach. Dobrego wrażenia nie zrobimy siadając na samym brzegu krzesła.

Jeśli zostaniemy poczęstowani czymś do picia, nie wypada odmówić. A szklanka zimnej wody zawsze może się przydać.

   Podczas rozmowy powinniśmy rzeczowo odpowiadać na zadane pytania pamiętając, że inicjatywa jest po stronie naszego rozmówcy. Oczywiście lakoniczne „tak” lub „nie” nie będzie mile widziane, ale odpowiedzi powinny być konkretne i zwięzłe. Odpowiadaj dopiero, gdy wysłuchasz pytania do końca. Choć prawo tego zabrania, pracodawcom nadal jeszcze zdarza się zadawać pytania dotyczące planów macierzyńskich, stanu cywilnego, liczby dzieci czy orientacji seksualnej. Należy pamiętać, że nie mamy obowiązku odpowiadać na tego typu pytania, jednak odmowa odpowiedzi może być równoznaczna z tym, że posady nie dostaniemy. Jak wybrnąć z takiej niezręcznej sytuacji? Najlepiej zachować zimną krew i na przykład spróbować zbyć rozmówcę, wracając do tematu posiadanych kwalifikacji lub udać, że pytania nie słyszeliśmy. Jeśli to nie poskutkuje, lepiej przedstawić siebie jako osobę skoncentrowaną na karierze, a swoich planów osobistych nie ujawniać.

   Koniec rozmowy kwalifikacyjnej to dobry czas, aby samemu zadać kilka pytań. Trafne pytania dotyczące danej firmy mogą pomóc nam zyskać kilka dodatkowych punktów i zaprezentować się, jako osobę rzetelną i autentycznie zainteresowaną pracą na tym stanowisku. Po zakończeniu spotkania podziękuj za poświęcony czas.

   Zazwyczaj mocny uścisk dłoni na zakończenie rozmowy świadczy o tym, że wypadliśmy dobrze.

Powodzenia!

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 19-4-2015

Źródło: E. Sawicka, Savoir vivre. Podręcznik dobrych manier, Wydawnictwo Park Sp. z o. o., Bielsko Biała (bez daty wydania).

Fot.www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text