Województwo mazowieckie

Wyrywanie chwasta
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 kwiecień 2015-7 maj 2016
ilustracja

 

        Warto zaobserwować, jakie konkretnie chwasty najczęściej pojawiają się w naszym ogrodzie. Ich występowanie pozwala nam bowiem określić cechy naszej gleby. Występowanie określonych gatunków chwastów jest również doskonałym identyfikatorem, wskazującym na błędy popełnione na przykład przy pielęgnacji czy zakładaniu trawnika. Obserwacja chwastów może więc pomóc nam dokonać niezbędnych korekt związanych z nawożeniem i strukturą podłoża, a znając cechy gleby, możemy ograniczyć ich występowanie. Walkę warto rozpocząć od identyfikacji roślin-szkodników.

Wypróbuj naturalne metody!

            Chociaż niektóre chwasty mogą być wykorzystane jako nawozy, większość to dokuczliwi goście w naszym ogrodzie i na działkach. Mogą one zarastać chodniki czy popsuć elegancką kompozycję roślin, współzawodnicząc z nimi o miejsce i składniki pokarmowe(odżywcze). Chwasty mogą równie wyprzeć z naszego ogrodu niektóre rośliny. w zasadzie każda roślina rosnąca nie na swoim miejscu może być uważana za chwast. Chwasty dzielą się na trzy kategorie: emeferyczne(przejściowe), jednoroczne i wieloletnie. Chwasty efemeryczne nie przeżywają zwykle jednego roku, ale potrafią się szybko rozrastać. Jednoroczne obumierają po roku, natomiast wieloletnie trapią ogrodników przez wiele lat.

Chwasty jednoroczne wegetują tylko przez jeden sezon. Ale jeśli pozwolimy, aby się wysiały, mogą nam ciągle stwarzać problemy. Trzeba je zatem usunąć, zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Do najbardziej znanych chwastów należą: przytulia, różne gatunki maku i wiechlina roczna. Niektóre chwasty jednoroczne mogą mieć bardzo krótki, nawet kilkutygodniowy, cykl życiowy, co pozwala im na wydanie kilku pokoleń w jednym sezonie – są one określana jako gatunki krótkotrwałe lub efemerydy, mogą to być chwasty jare np. żółtlica drobnokwiatowa lub zimujące np. gwiazdnica pospolita.

            Selektywne zwalczanie chwastów jest bardziej ekologiczne. Herbicydowy ugór to ostateczność. Najbardziej skuteczne jest usuwanie nieproszonych roślin tuż po wykiełkowaniu. Gdy spóźnimy się, będzie to trudniejsze i będziemy musieli poświęcić temu więcej czasu i energii.

Chwasty wieloletnie (tzw. trwałe lub byliny) należą do nich gatunki, które występując na dogodnym stanowisku mogą egzystować przez kilka lat, wielokrotnie wydając nasiona. Zimą ich część naziemna zamiera i niekorzystny okres mogą przetrwać w postaci różnego rodzaju organów wegetatywnych znajdujących się pod ziemią. Chwasty te stanowią duże zagrożenie dla ogródka.

Chwastów wieloletnich, na przykład powoju polnego, perzu właściwego, podagrycznika pospolitego i skrzypu polnego nie można praktycznie wyplemić beż użycia środków chemicznych. Można je usuwać wraz z korzeniami, lecz wiele gatunków jest tak dobrze ukorzenionych, że z każdej pozostawionej w ziemi cząstki korzenia, wyrasta nowy pęd.

            Chwasty to dzikie rośliny doskonale przystosowane do lokalnego środowiska. Dlatego chwasty dobrze rosną, choć nikt ich nie sieje ani nie pielęgnuje. Stąd konieczność ich systematycznego usuwania. Ze względów ekologicznych lepiej jednak na chwasty ogrodowe nie używać herbicydów, bo zatruwają glebę i zmniejszają bioróżnorodność środowiska. Poza tym ich zastosowanie w ogrodzie powinno być ograniczone, ponieważ działają także na uprawiane rośliny.

Niepożądane rośliny ogrodowe czyli tak zwane chwasty trzeba usuwać bardzo systematycznie. Odchwaszczanie powinno powtarzać się regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Plewienie wykonuje się, gdy gleba nie jest zbyt mokra. Szczególną uwagę należy zwracać na szybko rosnące chwasty w warzywniku. Zaniechanie plewienia chwastów może spowodować znaczne zmniejszenie lub utratę plonu, trudniejszy też będzie zbiór warzyw.

            Nie warto się poddawać w walce z chwastami. Pamiętajmy, że jest to proces długotrwały i wymagający od nas dużo cierpliwości i zaangażowania. Wypróbowujmy, więc wytrwale poszczególne metody zwalczania tych nieproszonych gości w ogrodzie, a z pewnością będzie on piękny i zadbany.

Mariusz Skorupka 12-4-2015

 

 

Tekst: Mariusz Skorupka             

kontakt: m.skorupka@mazowszanie.eu

FOT:CC0, You tube

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text