Województwo mazowieckie

Wyróżnij się i nie giń
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 luty 2015-12 luty 2016
ilustracja

Sukces w poszukiwaniu pracy zależy już nie tylko od naszych umiejętności autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kluczem jest kreatywność i dostępność w Internecie. Coraz więcej pracodawców sprawdza swoich potencjalnych pracowników w sieci. Warto zatem zadbać, by nasza wirtualna sylwetka zrobiła pozytywne wrażenie.

Pojaw się

Najbardziej przydatne na rynku pracy są oczywiście portale społecznościowe, głównie te o charakterze biznesowo-zawodowym. Takimi są chociażby GoldenLine czy LinkedIn. Według badań przeprowadzonych przez GazetaPraca.pl  na przełomie 2012 i 2013 roku z pierwszego z nich korzysta aż 60% badanych pracodawców, zaś niemal co drugi szuka pracowników przed LinkedIn. W raporcie „Social Media w rekrutacji” pojawia się także portal Profeo.pl oraz typowo społecznościowe - Facebook, Twitter, a nawet Youtube czy Nasza Klasa. Mogą one posłużyć do wdrożenia słynnego marketingowego powiedzenia: wyróżnij się lub zgiń.

Zrozum

Jak działają portale biznesowe? Zakładając konto w danym serwisie, możemy stworzyć swoje wirtualne CV. Nasze dane oraz informacje o umiejętnościach i karierze zawodowej możemy tu jednak zaprezentować w znacznie ciekawszy sposób niż w zwykłym dokumencie tekstowym. Dodawanie plików, zdjęć czy linków pozwala przedstawić przyszłemu pracodawcy nasze dokonania, przebyte kursy i zdobyte certyfikaty. Możemy tu także napisać kilka słów o sobie, by jeszcze bardziej przybliżyć swoją osobę. Co więcej, tego typu serwisy umożliwiają dodawanie referencji. Z tej opcji skorzystamy zarówno my – potwierdzając nasze kwalifikacje, jak i pracodawcy, którzy będą mieli pewność, że podane przez nas informacje są autentyczne.W autoprezentacji możemy wykorzystać też inne możliwości, jakie daje nam Internet. (…)

Sprawdź pracodawcę

Mimo istnienia wyspecjalizowanych portali biznesowych, nie należy pomniejszać możliwości popularnego Facebooka. Także tam, na oficjalnych fanpage’ach firm coraz częściej pojawiają się oferty pracy. Co więcej, śledzenie takich profili pozwala nie tylko być na bieżąco z działalnością firmy, ale także zapoznać się z jej wizerunkiem i opiniami innych użytkowników. To czasem pomoże nam sprawdzić, czy wybrane przez nas przedsiębiorstwo na pewno stworzy nam odpowiednią atmosferę pracy.

Sprecyzuj

Ogłoszenia o pracy pojawiają się nie tylko na oficjalnych profilach. W serwisie pojawiają się specjalne grupy dedykowane konkretnym branżom. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę poszukiwanego stanowiska pracy, np. informatyk czy kelner, i wyszukać tych haseł wśród grup. Jeżeli znaleziona grupa ma charakter zamknięty, wystarczy poprosić administratora o dodanie do niej. Wtedy będziemy mieli dostęp do wszystkich ogłoszeń publikowanych na tablicy grupy.

Odpuść sobie fotki z imprez

Facebook to także ułatwienie dla pracodawców. Niektórzy śledzą profile swoich pracowników, by sprawdzić jak zachowują się w sieci, a tym samym, czy swoim zachowaniem nie szkodzą marce, z którą są związani. Facebook, choć nie jest portalem biznesowym, stanowi także narzędzie marketingowe. Możemy na nim promować własną osobę, udzielać się społecznie czy wykazywać zainteresowanie branżą, w której pracujemy bądź chcielibyśmy pracować. Takie zachowanie to dla pracodawcy cenna wskazówka i niekiedy dodatkowa zachęta do zatrudnienia. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by zachować prywatność, wystarczy w ustawieniach serwisu ograniczyć widoczność swojego profilu tak, by nieznajomi nie mogli zobaczyć wszystkich informacji.Na szczęście śledzenie na Facebooku jest praktyką stosunkowo rzadką. Nasz profil może być tylko wskazówką. Wciąż bowiem ważniejsze są umiejętności, a te najlepiej zaprezentujemy za pośrednictwem stworzonych do tego portali. Warto je wykorzystać i pokazać się z jak najlepszej strony.

 

Justyna Kowalczyk

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: j.kowalczyk@mazowszanie.eu

Fot. Michał Paszkowski

Marek Łuszczyna 20-2-2015

JUSTYNA KOWALCZYK

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text