Województwo mazowieckie

Wyklikaj sobie szkołę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 marzec 2015-9 grudzień 2016
ilustracja

Mapa szkół zawodowych już działa. Od tej pory gimnazjaliści i ich rodzice wchodząc na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej i klikając na wybrane województwo, a potem powiat, będą mogli poznać ofertę szkół zawodowych działających w ich okolicy. Na mapie można znaleźć technika i zasadnicze szkoły zawodowe. Umieszczone są tam również informacje o profilach kształcenia, miejscach praktyk, a nawet o wynikach egzaminów.

Wyklikaj szkołę zawodową – to nowe hasło Ministerstwa Edukacji Narodowej. Poruszanie się po mapie jest bardzo proste. Wybieramy województwo, które nas interesuje, następnie powiat, a potem już z listy szkół – placówkę, która spełnia nasze oczekiwania. O każdej z zamieszczonych na mapie szkół możemy się czegoś dowiedzieć, np. w jakich zawodach kształci, ilu ma uczniów i czy w szkole odbywają się zajęcia dodatkowe. Poza tym, baza cały czas się zmienia – pracodawcy uzupełniają ją o wolne miejsca praktyk zawodowych, przybywa również nowych profili w szkołach.

Na stronie mapy można znaleźć również inne przydatne informacje, dotyczące m.in. kształcenia praktycznego (na warsztatach szkolnych, w centrach kształcenia praktycznego), zatrudniania młodocianych pracowników (pomiędzy 16 a 18 rokiem życia), klas wielozawodowych (w których różne osoby kształcą się w różnych zawodach) czy klas patronackich (takich, nad którymi opiekę objęła np. firma).

Powstała mapa jest jednym z elementów trwającego właśnie Roku Szkoły Zawodowców. Według danych GUS  w roku szkolnym 2013/2014 w mazowieckich zasadniczych szkołach zawodowych uczyło się prawie 15 proc. mężczyzn i ponad 5 proc. kobiet. Nieco więcej w technikach, odpowiednio ponad 30 i 20 proc. Dla porównania, w liceach – ponad 40 proc. mężczyzn i 65 proc. kobiet.

Uruchomienie Roku Szkoły Zawodowców ma na celu pokazanie młodzieży coraz bogatszej oferty techników i szkół zawodowych. Wiele ofert pracy skierowanych jest do absolwentów z już wyuczonym zawodem. Wybór odpowiedniej szkoły, specjalizującej się w nauczaniu konkretnych zawodów, np. spawacza, elektryka, kucharza czy fryzjera daje możliwość – od razu po zakończeniu nauki w gimnazjum – fachowego przygotowania do wykonywanej pracy.

Więcej informacji na www.men.gov.pl

 

gama 

m.gadecka@mazowszanie.eu 17-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text