Województwo mazowieckie

Wybierzmy lektury dla najmłodszych uczniów
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 styczeń 2015
ilustracja

Od pewnego czasu pojawiają się propozycje, aby wycofać niektóre książki z kanonu lektur. Głównym powodem są przede wszystkim: dewaluacja przedstawianych w nich problemów czy realiów otaczającego świata, a także archaiczny i niezrozumiały dla współczesnych uczniów język. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom XXI wieku i umożliwić każdemu z zainteresowanych wskazanie odpowiednich, według własnych upodobań, lektur, które będą miały szanse zainteresować młodego czytelnika. Wybór ten jest niezwykle ważny, ze względu na fakt, iż według licznych rankingów czas spędzany na czytaniu książki jest nieporównywalnie niski z tym spędzanym przez dzieci na oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze. Jeśli już nawet dziecko lubi czytać to okazuje się, że nie sięga po lektury szkolne.  

Jak można przeczytać na stronie MEN: „Uczeń szkoły podstawowej po raz pierwszy styka się w niej z lekturami. To od tego, czy są ciekawe, wciągające, inspirujące zależy, czy uczeń będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki. To, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Wybierane przez część nauczycieli książki nie rozbudzają ciekawości ucznia, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nasze nastolatki nie czytają. Dorośli podobnie. Zmieńmy to. Wybierzmy lektury najmłodszych uczniów! Takie, które pokochają. Takie, dzięki którym pokochają czytać. Liczymy na uczniów i Państwa”.

Rodzicu, nauczycielu, uczniu wejdź na stronę MEN: http://www.men.gov.pl/index.php/58-nie-przypisane/1642-ankieta, zapoznaj
się z regulaminem konkursu i wskaż tytuły książek, które twoim zdaniem zachęciłyby najmłodsze dzieci do czytania oraz mogłyby zostać lekturami w szkołach podstawowych.

Ankieta będzie aktywna w terminie od 27 listopada 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. Spośród osób, które wypełnią formularz zostanie rozlosowanych dziesięć czytników książek e-book, wraz z wgranymi na nie książkami w formie elektronicznej.

 

 

Paulina Piekarska

p.piekarska@mazowszanie.eu

Paulina Piekarska 15-1-2015

Źródło: http://www.men.gov.pl/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text