Województwo mazowieckie

Wybieramy prezydenta!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11 maj 2015
ilustracja

Komisje wyborcze w regionie radomskim rozpoczęły prace na długo przed ich otwarciem lokali. o godzinie 7.  PunktualnieW tedy o 7.00 otwarto lokale i pierwsi wyborcy mogli oddać swoje głosy. Wybory przebiegały bardzo spokojnie, o czym donosili członkowie komisji wyborczych i mężowie zaufania. Prawo i Sprawiedliwość zatrudniło na wybory prawie 1000 osób, które były członkami komisji lub osobami zaufanymimężami zaufania nich. Podobnie zrobiły wszystkie większe partie polityczne. Jedynymi incydentami wyborczymi w naszym regionie były zerwane plakaty wyborcze. Nie było natomiast zgłoszeń o zakłócaniu ciszy wyborczej czylub porządku w lokalach, ani też o n nietrzeźwych głosujących, chociaż w niektórych miejscowościach odbywały się tego dniawtedy uroczystości komunijnee.

W związku z dużą ilością nieważnych głosów w ostatnich wyborach, teraz położono szczególną uwagę na właściwe poinformowanie wyborców o sposobie głosowania. W wyborach wzięło udział 49,4% uprawnionych do głosowania, co może oznaczać, że Polacy zaczęli się ponownie interesować wyborami i osobami w nich startującymi.

Premier Ewa Kopacz glosowała w Radomiu, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Wyścigowej, wraz ze swoją 82- – letnią matką, Krystyną Lis. Pani premier odwiedziła także Skaryszew, gdzie przed laty uczestniczyła w obrzędach I Komunii Świętej. W lokalu wyborczym Ewa Kopacz nie odpowiedziała tym razem na żadne pytania zgromadzonych dziennikarzy, których wcześniej skrupulatnie sprawdzili funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, usprawiedliwymawiając się obowiązującą ciszą wyborczą.

Tradycyjnie, jak przy okazji każdych wyborów, najwięcej głosujących było po zakończeniu Mszy Świętych w pobliskich kościołach. Warto także podkreślić, że wyborców nie odstraszyła także nie najlepsza pogoda oraz sezon pierwszej komunii.e w wielu okręgach wyborczych. Ogółemlnie frekwencja wyborcza była mniejsza ranoi, a wyżlepsza w godzinach popołudniowych. Jednak w niektórych miejscach największy ruch był rano, a po południu lokale świeciły pustkami. Wielu wyborców przychodziło jednak do urn również po godzinie 20.00.

W regionie radomskim, o godzinie 12.00, największąa frekwencjęa odnotowanobyła w gminie Odrzywół (19,96%), a najniższąa w gminie Chlewiska (10,30%). O godzinie 17.00 frekwencja wynosiła już 32,44%. Najwyższa była w Klwowie (41,40%) i Odrzywole (38,79%), a najniższa w Solcu nad Wisłą (24,69%) i Chlewiskach (25,79%).

Duża frekwencja wyborcza jest wyrazem chęci Polaków do aktywnego uczestnictwa w polityce kraju oraz znakiem chęcią zmiany obecnej sytuacji na lepsze. Szczególnie ważne jest duże uczestnictwo młodych ludzi, którzy oczekują lepszego startu w dorosłe życie. Wielu młodych nie chce już wyjeżdżać poza granice, chcąc pracować dla dobra własnego kraju i siebie samych. Nie wszyscy jednak są takiego zdania.

Jednak wielu Polakówludzi jednak nadal nie chodzi na wybory, uważając, że i tak nic nie zmieniną, a u władzy pozostaną ci sami ludzie. Nie jest to prawda, bo glosy oddane w wyborach, zmieniają w pewnym stopniu scenę polityczną. Niestety, nadal głosujemy na listy wyborcze, przez co wielu odnosi takie właśnie wrażenie. Dlatego teraz dąży się teraz do stworzenia okręgów jednomandatowych, które pozwolą nam wybierać polityków z naszego regionu i z nim związanego.

Teraz trzeba czekać dwa tygodnie na drugą turę wyborów, która odbędzie się 24 maja i zmierzą się w niej zwycięzcy I tury, czyli Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Kto zostanie prezydentem? Pprzekonamy się już pod koniec maja.

Kamil Sznyrowski 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text