Województwo mazowieckie

Wreszcie będzie kino
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 kwiecień 2015-30 kwiecień 2016
ilustracja

Już niebawem mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i okolic, aby obejrzeć nowości kinowe nie będą musieli jeździć do Warszawy lub Siedlec. Miejski Dom Kultury realizuje właśnie projekt, który zakłada m.in. zakup profesjonalnego sprzętu projekcyjnego oraz fortepianu. Modernizację przejdzie także siedziba MDK – zabytkowy Pałac Dernałowiczów. Inwestycja otrzyma 717 tys. zł unijnego dofinansowania.

Kino i warsztaty filmowe

Brak kina to duży problem dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego. Aby obejrzeć seans filmowy trzeba pojechać do oddalonych o ok. 40 km Siedlec lub Warszawy. Miejski Dom Kultury (MDK) stara się zapewnić mieszkańcom Mińska także filmową ofertę kulturalną – dzięki współpracy z kinem objazdowym „Kino Orange”. Jednak są to wydarzenia epizodyczne – takie seanse mogą odbywać się jedynie kilka razy w roku. Dzięki zakupowi profesjonalnego sprzętu projekcyjnego – projektora z obiektywem przystosowanego do wyświetlania filmów w technice cyfrowej oraz ekranu ramowego – mińszczanie będą mogli na bieżąco śledzić nowości filmowe. Sprzęt będzie wykorzystywany także do transmisji innych wydarzeń kulturalnych, np. przedstawień operowych i teatralnych, a także koncertów. Miejski Dom Kultury planuje również organizację warsztatów filmowych.

Magia fortepianu

Ale to nie koniec nowości w ofercie kulturalnej MDK. A wszystko, dzięki zakupowi fortepianu. Instrument znacznie wzbogaci muzyczną oprawę organizowanych przez dom kultury recitali, konkursów, przeglądów oraz koncertów. Dzieci i młodzież z Mińska Mazowieckiego będą mogły także skorzystać z warsztatów gry na fortepianie.

Pałac Dernałowiczów w nowej odsłonie

Jednym z najważniejszych elementów realizowanego projektu jest poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów, czyli siedziby Miejskiego Domu Kultury. Zabytkowy budynek, którego korzenie sięgają XVII wieku znajduje się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Położony w centrum miasta, nad rzeką Srebrną, w otoczeniu parku pałac jest perełką architektury mińskiej. Jednak stan techniczny budynku wymaga renowacji. Szczególnie uciążliwe dla pracowników domu kultury oraz osób korzystających z jego oferty są stare i zniszczone okna. Właśnie dlatego inwestycja obejmie m.in. wymianę drzwi i okien w pałacu. Dodatkowo usunięte zostaną progi z drzwi wejściowych, co pomoże w przystosowaniu budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiony zostanie także schodołaz do wózków inwalidzkich, który zapewni osobom niepełnosprawnych swobodne przemieszczanie się po budynku.

Kontakt mobilny

Ostatnim zrealizowanym już etapem projektu jest aplikacja mobilna, dzięki której można na bieżąco śledzić i otrzymywać informacje dotyczące oferty Miejskiego Domu Kultury.

Zmiany w MDK wesprze Unia Europejska. Dzisiaj podpisano umowę na 717 tys. zł dofinansowania. Koszt całego projektu to blisko 1,2 mln zł. Inwestycja realizowana jest w partnerstwie pomiędzy Miejskim Domem Kultury, a gminami Mińsk Mazowiecki i Mrozy.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 2-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text