Województwo mazowieckie

Woda tylko z kranu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2-30 czerwiec 2015
ilustracja

Już niedługo uczniowie podstawówek w Mińsku Mazowieckim będą mieli w szkole specjalne pijki-źródełka. W 7 placówkach staną żeliwne, ważące około 100 kg klauny, które trzymają kranik przez który popłynie zdrowa woda z mińskich wodociągów. To właśnie PWiK jest pomysłodawcą akcji, która oszczędza pieniądze i środowisko.

Od września w szkolnych sklepikach ma być zdrowa żywność. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce, aby w tym samym czasie uczniowie nauczyli się wybierać do picia wodę, najlepiej kranówkę, bo ta jest w Mińsku bardzo dobrej jakości, czerpana z ujęć głębinowych pochodzi z czwartorzędu.

Jak twierdzą zarządcy miejskich wodociągów świeża woda z kranu może zastąpić napoje dostarczając niezbędnych minerałów, dodatkowo oszczędzamy środowisko, ponieważ nie pijemy wody butelkowanej, nie wyrzucamy plastikowych butelek.

PWiK zamontuje w szkołach takie wykonane na specjalne zamówienie postaci. Jest kranik i misa, woda będzie płynąć pod niedużym ciśnieniem. Nic się nie rozchlapie, nie wypłynie, jest to też higienicznie rozwiązanie, bo nie trzeba będzie dotykać konstrukcji ustami. Najczęściej „pijki-źródełka” będą montowane w pobliżu sal gimnastycznych, bo właśnie po zajęciach w-f najbardziej chce się pić. Takie miejsca na szkolnym korytarzu, gdzie można napić się wody, są codziennością w wielu krajach.

Pierwsze źródełka mają stanąć do końca czerwca, kolejne będą montowane w placówkach przez wakacje.

Na Ziemii wody słodkie stanowią zaledwie około 3% wszystkich zasobów wód i ich wielkość jest szacowana na ok. 35 mln m³. Co ciekawe, największe ich skupisko w postaci lodowców i pokrywy śnieżnej jest na Antarktydzie. Naukowcy szacują, że znajduje się tam blisko 61% wszystkich wód słodkich na planecie, a pozostałe lodowce i śniegi na świecie gromadzą 9% wody. Drugim co do wielkości źródłem są wody podziemne, które gromadzą ok. 29,6% zasobów, natomiast rzeki, słodkie jeziora i płytkie wody podziemne stanowią zaledwie 0,4% objętości wszystkich wód słodkich.

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego ciała i stanowi 60% masy ciała. Każdy system funkcjonujący w ciele jej potrzebuje. Woda wypłukuje toksyny, transportuje składniki odżywcze do komórek, nawilża oczy, nos i gardło.

Wypijanie zbyt małej ilości wody grozi odwodnieniem, które zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przeciętny, zdrowy człowiek żyjący w umiarkowanym klimacie potrzebuje według naukowców 2 litrów wody każdego dnia.

6 maja 1968 Rada Europy przyjęła Europejską Kartę Wody, której głównymi założeniami są do dziś:

• Bez wody nie ma życia, woda jest bezcennym, niezastąpionym dla człowieka dobrem.

• Zasoby dobrej wody są ograniczone. Dlatego muszą być one utrzymywane, kontrolowane i jeżeli to możliwe - powiększane.

• Każde zanieczyszczanie wody jest niebezpieczne dla człowieka i innych żywych stworzeń zależnych od wody.

• Jakość wody zawsze musi być odpowiednia dla przewidywanego jej wykorzystania i powinna spełniać lokalne wymagania ustalone ze względu na zdrowie publiczne.

• Każda zużyta woda zostaje zwrócona do jej naturalnego obiegu, nie może powodować żadnego ujemnego skutku przy dalszym publicznym lub prywatnym jej użytkowaniu.

• Dla utrzymania zasobów wodnych zasadnicze znaczenie ma szata roślinna ziemi, a szczególnie lasy.

• Zasoby wodne powinny zostać zinwentaryzowane.

• Kompetentne władze powinny opracować plany właściwej gospodarki zasobami wodnymi.

• Ochrona wód wymaga prowadzenia intensywnych badan naukowych, szkolenia wielu specjalistów i rozwoju odpowiedniej świadomości społecznej.

• Woda jest dziedzictwem wszystkich ludzi i każdy człowiek powinien ją chronić. Obowiązkiem każdego z nas jest użytkować wodę oszczędnie i rozważnie.

• Zarządzanie zasobami wodnymi powinno być prowadzone w ramach naturalnych obszarów zlewni, a nie w granicach administracyjnych.

• Woda nie zna granic - należy ona do całego rodzaju ludzkiego i wymaga międzynarodowego współdziałania.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 1-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text