Województwo mazowieckie

Witamy na Marsie!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 marzec 2015-31 marzec 2017
ilustracja

Zakładasz okulary i… jesteś na Marsie, stajesz obok Łazika Curiosity, stąpasz po czerwonej planecie i bierzesz do ręki marsjańskie kamyki. Albo z wirtualnych klocków budujesz miasteczko, burzysz i wznosisz budowle – możesz ich dotknąć, obrócić i obejrzeć z każdej strony. To nie wizja z najnowszego filmu science fiction, ale rzeczywistość zaproponowana przez firmę Microsoft i jej najnowsze dzieło gogle HoloLens.

Zapowiada się prawdziwa rewolucja na rynku gogli i urządzeń oferujących tzw. rozszerzoną rzeczywistość. HoloLens w odróżnieniu od produktów konkurencji wyświetlają trójwymiarowe obiekty, w taki sposób jakby naprawdę były częścią otoczenia. Widzimy je w rzeczywistych rozmiarach, w skali 1do 1. Do tej pory, gogle tego typu oferowały możliwość oglądania jedynie dwuwymiarowych obiektów, które tak jak w przypadku Google Glass wyświetlane są na małym ekranie w rogu okularów i nakładane na rzeczywisty obraz.

HoloLens oferują zupełnie inne doznania. Wirtualna projekcja wypełnia całe pomieszczenie, w którym się znajdujemy i staje się jego częścią. Mało tego, wykorzystuje rzeczywiste obiekty i włącza je do wirtualnej rzeczywistości. Jednym słowem na prawdziwej półce może stanąć wirtualna, trójwymiarowa książka, którą będziemy mogli wziąć do ręki, obejrzeć z każdej strony, przesunąć lub odłożyć w inne miejsce. W interakcje z wirtualną rzeczywistością można przy pomocy gogli wchodzić na różne sposoby – wykonując ruchy rękami (przenosimy, przestawiamy, chwytamy, rzucamy itp.), wydając komendy głosem, czy nawet skupiając mocno wzrok na jakimś elemencie. Dodatkowo HoloLens wyposażone zostały w system dźwięku przestrzennego, dzięki czemu słyszymy wszystko, co dzieje się w naszym wirtualnym pokoju.

Zastosowań dla HoloLens można znaleźć wiele. Pierwsze, które przychodzi na myśl to wersja rozrywkowa – gry z wykorzystaniem gogli zapowiadają się imponująco. Wystarczy pomyśleć o możliwościach budowania nowych wirtualnych światów i wchodzenia z nimi w interakcje. Zresztą Microsoft sam sugeruje taką wizję, pokazując w prezentacji gogli grę bardzo przypominającą „Minecraft”, który zresztą kupił.

Jednak HoloLens może mieć wiele bardziej praktycznych zastosowań np. w technice, firmach konstruktorskich, medycynie, do prowadzenia telekonferencji, ale także w codziennym życiu. Na swojej stronie internetowej Microsoft pokazuje m.in. projektantkę motocykli, która gestem dłoni zmienia w zaprojektowanym przez siebie modelu motocykla kształt baku. Motocykl przedstawiony jest w skali jeden do jednego. W innej prezentacji widzimy jak ojciec projektuje dla swojego dziecka trójwymiarową rakietę, którą potem drukuje w drukarce 3D, a w jeszcze innej przemieszczającą się po pokoju kobietę prowadzącą telekonferencję z osobą, którą widzi na wirtualnym ekranie, zawieszonym na ścianie.

Microsoft HoloLens to cudo techniki, pełne czujników i kamer, wyposażone w zestaw sensorów, wyświetlacze i procesor, który przetwarza obrazy w rozszerzonej rzeczywistości. Gogle bezprzewodowo komunikują się z procesorem komputera, który wykonuje całą pracę. W sprzedaży mają pojawić się na przełomie lata i jesieni.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 13-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text