Województwo mazowieckie

Witaminy zimą
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Coraz częściej słyszymy, że jesień  i zima to takie pory roku, poczas których warto sięgnąć po suplementy witaminowe. Przekonują nas o tym przede wszystkim reklamy. Ale czy rzeczywiście tabletki, kapsułki czy kolorowe syropy pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie w tym okresie?

WITAMINA D

Ostatnie badania naukowe dowodzą, iż mieszkańcy Polski mają w swoich organizmach za mało witaminy D. Żyjemy bowiem w kraju, który charakteryzuje dość małe nasłonecznienie, intensywne słońce pojawia się tu bowiem w okolicy maja, a znika już we wrześniu – to zaledwie pięć miesięcy w roku.

Najwięcej witaminy D zapewniają promienie słoneczne. Ponadto pewne jej ilości możemy zyskać dzięki odpowiedniej diecie (bogatej np. w jajka). To jednak nie wystarczy. Każdy człowiek powinien dostarczyć swojemu organizmowi około 30/100 ng/ml tej witaminy. Osoby dorosłe w okresie jesienno-zimowym powinny spożywać 2000 jednostek, natomiast dzieci – 1000.  Jeśli nieustannie czujemy zmęczenie, często dopadają nas różne infekcje, a podczas snu się pocimy, może to świadczyć o tym, że w naszym organizmie brakuje tej wartościowej witaminy. Wtedy warto określić jej poziom w organizmie i w razie potrzeby uzupełniać jej niedobory.

MULTIWITAMINY

Dziś na rynku dostępna jest ogromna ilość multiwitamin – w postaci tabletek czy syropów. Nic jednak nie zastąpi warzyw lub owoców.  Nasza dieta powinna być urozmaicona i różnorodna. Powinna być również… kolorowa. Zielone warzywa dostarczą nam witamin z grupy B, żółte – z grupy C, a czerwone ­– beta karoten. Naturalne witaminy są lepiej przyswajane przez organizm.  Wchłanialność gotowych zestawów witaminowych nie została jak dotąd potwierdzona, trudno więc dokładnie określić, jaką ilość danych suplementów jest w stanie przyswoić ludzki organizm.

WITAMINA C

Kiedy dopada nas katar, kaszel czy inne dolegliwości grypowe, najczęściej sięgamy po witaminę C. Przecież nasze babcie i prababcie tak robiły. Jednak czy rzeczywiście jest ona wtedy pomocna? Dotychczas nie pojawiły się badania potwierdzające jej skuteczność w walce z przeziębieniem. Dzięki swoim właściwościom z pewnością pomoże zmniejszyć uciążliwy katar, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne. Jednak wiele osób łyka tak zwaną dawkę uderzeniową z nadzieją, że w ten sposób uda się zwalczyć wszelkie objawy. Nic bardziej mylnego. Skutek może być całkowicie odwrotny. W ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzić: zakwasić organizm, wypłukać wapń z kości, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia kamienicy nerkowej.

WITAMINA A + E

A co z naszą skórą i paznokciami? Czy zapewnimy im piękny wygląd i zdrowie, łykając kapsułki z witaminą A + E? Jeśli nasza dieta jest bogata w tłuste składniki, takie jak wątróbka czy olej słonecznikowy, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej suplementacji farmakologicznej. Z doniesień naukowych natomiast wynika, iż przedawkowanie syntetycznej witaminy A może być niebezpieczne dla organizmu. Szczególną uwagę na witaminę A powinny zwrócić kobiety w ciąży, ponieważ zarówno dla matki, jak i dla dziecka zbyt duża jej ilość w organizmie może być niebezpieczna.

WITAMINA B

Uboga dieta może doprowadzić do niedoboru witaminy B. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie objawia się to jednak rankami w kącikach ust – nie potwierdzają tego jednoznacznie żadne badania naukowe (ranki te mogą świadczyć natomiast o chorobie refluksowej). Witaminę B znajdziemy w wielu warzywach, niektórych rodzajach pieczywa oraz innych produktach zbożowych.

WARZYWA GOTOWANE CZY SUROWE?

Mówi, się że gotowanie prowadzi do utraty najcenniejszych składników. Owszem, niektóre warzywa mogą wówczas stracić swoje walory odżywcze, np. witaminę C oraz B9, jednak witaminy A, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, w więc odporne na utratę drogocennych składników.

Jak najlepiej dbać o niedobory witaminowe? Zwiększyć spożywanie różnorodnych warzyw i owoców! Jedynie niedobory witaminy D warto uzupełniać farmakologicznie.

Autor: Izabela Wieczorkowska

Izabela Wieczorkowska 8-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text