Województwo mazowieckie

Wiosenne przesilenie? A może to anemia?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Zmęczenie, ospałość, senność… Wielu z nas ma podobne objawy. Ich przyczynę zrzucamy na karpy wiosennego przesilenia. A może to coś poważniejszego? Może dopadła nas anemia?

Zmienna pogoda – zmienność nastrojów

Wiosna to okres przesilenia. Czujemy się osłabieni, mniej skoncentrowani, senni i zmęczeni. Jeśli jednak objawy te trwają długo, warto sprawdzić, czy nasze słabsze samopoczucie nie ma może innej przyczyny. Podobne dolegliwości pojawiają się bowiem podczas anemii.

Najlepiej jest wykonać badanie krwi, które pozwoli na określenie pozomu żelaza. Morfologię możemy zrobić odpłatnie lub też bezpłatnie na podstawie skierownia od lekarza pierwszego kontaktu.

Anemia? Co to takiego?

Anemia (niedokrwistość) to choroba związana ze zbyt niskim poziomem erytrocytów – czerwonych krwinek – we krwi. Na jeden milimetr krwi przypadają cztery miliony czerwonych krwinek. Jednak wynik mofrologii to nie wszystko. Bierze się również pod uwagę wartość hemoglobiny. Jeśli jej wartość w erytrocytach jest ponizej 12 g/dl, oznacza to, iż problem zmęczenia i osłabienia jest spowodowany chorobą niedokrwistości. Dodatkowe potwierdzenie daje nam jeszcze wynik hamatokrytu, oznaczany HT lub HTC. Jest to ilość objętości łącznie wszystkich erytrocytów do objętości całej krwi. O niedokrwistości świadczy również niski poziom kwasu foliowego oraz witamin z grupy B.

Objawy anemii

Objawy anemi to w głównej mierze : bóle głowy, zaburzenia widzenia, szybkie zmęczenie, ciągłe osłabiebie, wyczerpanie, apatia. Niestety możemy mylnie przypisywać je przemęczeniu. Dzisiejszy pęd życia sprawia, że często czujemy się zmęczeni, wypaleni i znużeni.

Anemia oprócz wewnętrzych sygnałów daje jeszcze zewnetrze. Przy niedokrwistości występuje bladość skóry, a także bladość błon śluzowych. Łatwo to sprawdzić – wystarczy odchylić dolną część powieki. Jeżeli wszystko jest w normie, będzie ona czerwona, jeżeli są jakieś nieprawidłowosci – blada.  Zewnętrzne oznaki anemi to również przesuszone i  łamliwe włosy, a także białe plamki na paznokciach, często występujący brak tchu, słaba koncentacja i zmęczenie, które w dużej mierze przypominają depresję, częste infekcje z gorączką.

Kobiety w grupie ryzyka

Anemia to przypadłość w głównej mierze dotykająca kobiety. Podczas ciąży, lakatacji, a także miesiączek dochodzi do dużej utraty żelaza z organizmu. Winę ponoszą także drakońskie i mało racjonalne diety, jadłospis ubogi w produkty zawierające żelazo itp.

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi od 10 do 20 miligramów.

Jak leczyć?

W pierwszej kolejności możemy spróbować leczenia niefarmakologicznego – wzbogacić dietę w produkty bogate w żelazo, takie jak jajka indycze, podroby, seler, wodorosty, szpinak, otręby itp.

Jeśli anemia jest w bardziej zaawansowanym stadium, same produkty spożywcze mogą okazać się niewystarczające. Taki stan może jedynie ocenić lekarz po zapoznaniu się z wynikami labolatoryjnymi. Zaleci wówczas leczenie farmakologiczne, polegające na stosowaniu żelaza w postaci tabletek lub krolpel.

Uwaga: Może się jednak zdażyć, że terapie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dlaczego? Z powodu problemów z wchłanialnościa żelaza. Lepszą przyswajalność żelaza powoduje przyjmowanie wraz z preparatem zawierającym żelazo witaminy C. Możemy ją stosować w postaci naturalnej : na przykład pijąc naturalny sok z ocowów cytrusowych, spożywając papryke lub kiwi., bądź w postaci tabletek.

Czynniki powodujace anemię

Leczenie anemii nie powinna się opierać tylko i wyłącznie na wzbogaceniu diety w produkty zawierajace żelazo czy przyjmowaniu doustnym żelaza. Najważniejszym elementem terapii jest zdiagnozowanie przyczyny niedokrwistości. Podowem anemii, oprocz złej diety,mogą być długie i obfite miesiączki, wrzody żołądka, polipy w jelicie grubym, a także nowotwory…

Nieleczona anemia może wywołać wiele dolegliwości i schorzeń. Jeśli już od dłuższego czasu towarzyszy nam senność, zmęczenie, znużenie i złe samopoczucie, warto wykonać podstawowe badanie krwi. 

Autor: Izabela Wieczorkowska

Anna Kapuścińska 22-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text