Województwo mazowieckie

Wielcy Mazowszanie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Chyba najsłynniejszym twórcą związanych z Mazowszem jest Fryderyk Chopin. Urodził się on w 1810 roku w Żelazowej Woli, w przybudówce dworu Skarbków. Swój talent odkrył jeszcze w dzieciństwie. Już jako 4-latek zaczął pobierać naukę gry na pianinie. Pierwszy raz publicznie wystąpił w 1818 roku w pałacu Radziwiłłów. Koncertował na salonach warszawskich. Jest uznawany za największego polskiego kompozytora. Pomimo że większość życia spędził za granicą, to zgodnie z jego wolą serce kompozytora spoczywa w kraju. W dorobku muzyka odnajdziemy liczne utwory nawiązujące do dziejów Mazowsza. W warszawskich Łazienkach organizowane są koncerty chopinowskie, a miejscowości Sanniki – gdzie młody Chopin spędzał wakacje – recitale jego twórczości.

Wśród wielkich Mazowszan jest wiele osób związanych z polską literaturą. Należy w tym gronie wymienić Zygmunta Krasińskiego. Urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu, a dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie i Opinogórze, gdzie nadal stoi jego rodzinny dom. Tam doskonalił swoją twórczość. Dziś znajduje się tu Muzeum Romantyzmu. Grób poety znajduje się w pobliskim kościele.

Każdy z pewnością słyszał również o Czarnolesie – niewielkiej wsi położonej w województwie mazowieckim. To właśnie tu kilkanaście lat przed swoją śmiercią osiedlił się Jan Kochanowski. W tym miejscu powstały słynne treny żałobne po śmierci ukochanych córek. Dworek, w którym mieszkał artysta, niestety nie przetrwał. Dziś, niemalże w tym samym miejscu, znajduje się poświęcone mu muzeum.

Wybitną jednostką związaną z mazowiecką ziemią był niewątpliwie Cyprian Kamil Norwid – poeta, dramatopisarz, prozaik i malarz. Urodził się w 1821 roku w mazowieckim dworze Głuchy koło Dąbrówki. Po przeprowadzce do Warszawy zamieszkał przy ulicy Leszno. W stolicy odbył swoją edukację. Większość dorosłego życia spędził poza granicami kraju.

Na Mazowszu bardzo długo mieszkał również Henryk Sienkiewicz, który urodził się w 1916 roku na Podlasiu. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy z przełomu XIX i XX wieku. Wychowywał się w Warszawie. Pewien okres swojego życia spędził niedaleko Płońska.

Mazowsze to tytuł jednego z wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który urodził się w Warszawie, i tam też zginął –  jako młody mężczyzna poległ podczas powstania warszawskiego. W stolicy zdobył wykształcenie. Napisał n kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i opowiadań. Jego dzieła już od lat znajdują się na liście szkolnych lektur.

Na Mazowszu tworzył również Witolda Gombrowicza. Na wakacje przyjeżdżał on bowiem do miejscowości Wsola, niedaleko Radomia. Tu powstała między innymi słynna  powieść Ferdydurke. Dziś w miejscu tym znajduje się muzeum poświęcone pisarzowi. Wśród zbiorów muzealnych obejrzeć można rękopisy artysty, fotografie oraz pamiątki rodzinne.

Ponad 40 lat w Warszawie mieszkał jeden z najwybitniejszych prozaików – Bolesław Prus, urodzony w 1847 roku. W mieście tym tworzył swoje dzieła, a także pracował również jako dziennikarz. W słynnym dziele Lalka dokładnie opisał XIX-wieczną stolicę.

Wspomnieć należy również o Stefanie Żeromskim, który pewien okres swojego życia mieszkał w Warszawie oraz Konstancinie. Zmarł w stolicy w 1925 roku.

Z Mazowszem związana była również wybitna chemiczka i fizyczka. Laureatka dwóch nagród Nobla – Maria Skłodowska-Curie. Urodziła się ona w Warszawie i tu spędziła swoją młodość. Przez pewien okres pracowała w Szczukach blisko Makowa Mazowieckiego.

Wśród znanych nazwisk związanych z Mazowszem wymienić trzeba także: Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza, Juliana Tuwima, Jarosława Iwaszkiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Marię Dąbrowską, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i wielu, wielu innych.

Anna Kapuścińska 31-1-2015

Źródło: www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text