Województwo mazowieckie

Wesele po kurpiowsku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5-28 czerwiec 2015
ilustracja

Co roku, pod koniec czerwca, w Kadzidle odbywa się uroczystość jakich mało – Wesele Kurpiowskie. W tym roku organizatorzy zapraszają do Kadzidła na 27 i 28 czerwca. I choć impreza od wielu lat cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród mieszkańców tych stron, jak i gości z innych regionów, to rzadko mówi się o jej historii. Jak to było 21 lat temu?

Pierwsza para

Rok 1994. Dwa miesiące przed pierwszym Weselem Kurpiowskim. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kadzidle Marianna Gadomska zwraca się do Ministerstwa Kultury o pomoc finansową w realizacji widowiska. Udaje się, mimo to nie jest łatwo, a w organizację pierwszego wesela angażuje się cała miejscowość. Mieszkańcy przygotowują dużą ilość kurpiowskiego jadła – kaszę ze skawarkami, kapustę, łagodniak, piwo kozicowe. Już pierwsza impreza wzbudza ogromne zainteresowanie i przyciąga setki osób, a materiał z wesela nagrywa kilka ekip telewizyjnych. Kim była pierwsza młoda para? To członkowie zespołu folklorystycznego „Kurpianka” z Kadzidła.

20 lat tradycji

Przez kolejne lata impreza jest coraz bardziej urozmaicana. Wzbogacono ją m.in. o przegląd kapel ludowych i zespołów dziecięcych. Od 1997 r. impreza wydłuża się i trwa dwa dni, jak przystało na wiejskie wesele. Pierwszy raz imprezę przeniesiono również spod GOK-u do Zagrody Kurpiowskiej. Ciekawym weselem było to z 1998 r., kiedy Kurpiankę wydano za Lubliniaka. Przedstawienie łączyło wówczas zwyczaje obu regionów. W 2000 r. zainicjowano Ogólnopolski Przegląd Obrzędów Weselnych. W kolejnych latach do Kadzidła zjeżdżają się artyści m.in. z Łódzkiego, Małopolski czy Śląska. Rok 2002 to rok przełomowy. Przedstawienie teatralne zmienia się w prawdziwe ślubowanie miłości małżeńskiej. Ceremonia odbywa się w koście pw. Ducha Świętego w Kadzidle i przyciąga jeszcze większe tłumy.

A dziś?

Można przekonać się samemu – w ostatni weekend czerwca. Wciąż jest para młoda, jest muzyka i tradycyjne kurpiowskie jadło.  Od kilku już lat gośćmi widowiska są również znane zespoły muzyczne, które po uroczystościach weselnych, grają koncert. W tym roku do Kadzidła przyjadą Skaldowie i Lao Che. Ale jest więcej atrakcji.

W sobotę 27 czerwca – uroczysty korowód ulicami Kadzidła do zagrody kurpiowskiej, występy kapel i od 19.00 koncert gwiazdy. A w niedzielę odbędzie się najważniejsza część Wesela Kurpiowskiego – ceremonia zaślubin, a później korowód z kościoła , koncert galowy i koncert zespołu Skaldowie.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 3-6-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: Urząd Gminy w Kadzidle

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text