Województwo mazowieckie

We Wsoili przybywa pamiątek po Gombrowiczu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Okulary, które Witold Gombrowicz nosił w Argentynie, notes z numerami telefonów do Jerzego Giedroycia i Güntera Grassa, lornetka, którą pisarz „podglądał” życie Vence, gdy astma nie pozwalała mu wychodzić z domu, to przedmioty codziennego użytku, które wdowa po pisarzu przekazała Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, będą je mogli oglądać wszyscy zwiedzający.

To bardzo dobra wiadomość dla samego muzeum, jak i zwiedzających, ponieważ pamiątek po pisarzu jest bardzo mało. Przez trzydzieści lat swojego życia na emigracji Gombrowicz zgromadził niewiele rzeczy osobistych, był oszczędny, a wszystkie swoje wydatki i zobowiązania skrupulatnie notował.

Przedmioty, które przekazała muzeum żona pisarza – Rita Gombrowicz, do tej pory przechowywane były w Vence we Francji, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia. Oprócz notesu, okularów i lornetki są wśród nich także: fajka marki Dunhill, małe pudełko z szachami, spray do inhalacji „alendrine”, drewniane pudełko, szkatułka oraz mały notes w zielonej okładce.

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w oddalonej o 10 km od Radomia Wsoli. Można je zwiedzać bezpłatnie, od wtorku do piątku oraz w niedziele w godz. 10.00-17.00.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 20-3-2015

Więcej informacji na www.muzeumliteratury.pl/author/muzeumgombrowicza

Autor zdjęcia: Ewa Witkowska MWG

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text