Województwo mazowieckie

Warzywne lato
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec-31 październik 2015
ilustracja

 

Jednym z ważniejszych składników naszego codziennego menu powinny być warzywa i owoce. Dostarczają one wielu bardzo cennych dla organizmu składników. Lekka dieta powoduje również, iż znacznie łatwiej jest schudnąć. Przed nami lato - okres, gdy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest łatwy. A zatem - do dzieła!

Gdy na dworze jest upalnie, a temperatury sięgają 30 stopni, a nawet więcej, mało kto myśli o przygotowywaniu i spożywaniu gorących posiłków. Wtedy znacznie przychylniej patrzymy na stragany pełne świeżych owoców i warzyw. One to dostarczają nam wielu witamin, a duża ich ilość ma mało kalorii. Owoce i warzywa są bardzo sycące. Jeden średniej wielkości banan, ważący około 180 gram zaspokoi głód aż do następnego posiłku. W porównaniu z innymi owocami ma on dużo kalorii. W 100 gramach mieści się ich około 66, czyli tyle co w dwóch małych kawałkach czekolady. Czy jednak jesteśmy w stanie nasycić się dwiema czekoladkami. Zapewne nie.

Dieta owocowo-warzywna

Wielu z nas interesuje się dietą owocowo-warzywną. Nie zawsze wiemy, co jeść, kiedy i w jakich ilościach. Zatem warto dokładnie się przyjrzeć, które warzywa i owoce będą najlepsze. Zdaniem dietetyków na tej liście powinny się znaleźć się przede wszystkim: sałata, ogórki, pomidory, kapusta biała oraz czerwona, kabaczki i brukselka. Pamiętajmy, aby do diety włączyć tzw. pożeracze tłuszczu, które przyśpieszają trawienie, pobudzają pracę jelit i oczyszczają organizm. Są to głównie grejpfruty i ananasy.

Podczas stosowania diety powinniśmy uważać na cebulę, czosnek, chrzan, rzodkiewkę. Warzywa te pobudzają bowiem nasz apetyt. Należy też ograniczać się przy spożywaniu daktyli i fig, ponieważ zawierają dużo węglowodanów.

Warzywa i owoce są także znakomitym uzupełnieniem codziennej diety, szczególnie jeśli mamy problemy i męczą nas dolegliwośći,tj.:

  • wolno gojące się rany i krwawiące dziąsła to oznaka niedoboru witaminy C, wtedy trzeba jeść dużo truskawek, kiwi, pić sok pomarańczowy;
  • jeśli często odczuwamy nagłe skurcze mięśni, jest to oznaka braku potasu, wtedy spożywamy pomidory, ziemniaki, fasolkę i banany;
  • jeżeli szybko męczymy się lub jesteśmy znużeni, często dopadają nas przeziębienia to sygnał, że w organizmie jest zbyt mało żelaza, wtedy pomoże nam szpinak, ziemniaki i rodzynki;
  • jeśli mamy uczucie ,że wszystko jest bez smaku - jak trawa, wypadają nam włosy, prawdopodobnie jest to brak cynku, sięgamy wtedy po orzechy.

AgaP

 

a.plaskota@mazowszanie.eu 22-6-2015

 

Źródło: na podstawie książki Judith Wills ”Biblia żywności i żywienia”

Foto: www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text