Województwo mazowieckie

Warto być dobrym i pomagać innym
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 6 maj 2015
ilustracja

Radomskie organizacje pozarządowe są aktywne, kreatywne i potrafią rozwiązywać nawet najtrudniejsze problemy, jak przekonywał podczas uroczystego wręczenia nagród w konkursie „Radom Obywatelski”, prezydent Radosław Witkowski. Dowodem uznania były wyróżnienia dla autorów Dobrych Praktyk oraz dla darczyńców i dobroczyńców.

Ogłaszany corocznie przez prezydenta Radomia konkurs „Radom Obywatelski” ma promować osiągnięcia lokalnych organizacji pozarządowych, a także społeczne zaangażowanie mieszkańców, firm i instytucji. Nagrody przyznawane są za rok ubiegły, a zwycięzców wyłania się w trzech kategoriach: Dobre Praktyki, Dobroczyńca Roku i Darczyńca Roku. Na uroczystej gali wręczono nagrody za  2014 rok.

Radomskie organizacje potrafią wiele zadań realizować lepiej niż jednostki samorządowe. Dlatego, działając wspólnie, potrafią zmieniać nasze miasto – zauważył prezydent Witkowski podczas gali. Już od dziewięciu lat jest przyznawana nagroda za Dobre Praktyki. W tej kategorii promowane są najlepsze inicjatywy realizowane przez organizacje pozarządowe na rzecz mieszkańców Radomia. Chodzi głównie o nowatorskie przedsięwzięcia, które odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców miasta oraz służą rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych. Laureatem tej nagrody za 2014 rok zostało Stowarzyszenie Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry „Grandioso”, ze względu na wspieranie rozwoju muzycznego dzieci i młodzieży oraz za szczególną promocję Radomia na arenie krajowej i międzynarodowej. Kapituła przyznała również dwa wyróżnienia. Otrzymało je Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” za projekt „X lat Razem – „Razem łatwiej” oraz Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” za pracę na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych.

Dobroczyńcę Roku kapituła wybiera od trzech lat. Może nim zostać osoba fizyczna, która pomaga organizacjom pozarządowym. W tym roku nagrodę otrzymała doktor stomatolog Małgorzata Janik-Podgórska, która od wielu lat leczy bezpłatnie dzieci z zespołem Downa i potrafi nawet najoporniejszych pacjentów przekonać do wizyty na fotelu dentystycznym. Również od trzech lat można zostać Darczyńcą Roku. Kapituła. przyznając tę nagrodę, stara się w ten sposób wyróżnić przedsiębiorców i instytucje prowadzące działalność charytatywną,okazujące wsparcie radomskim organizacjom pożytku publicznego oraz osobom najbardziej potrzebującym. Laureatem w tej kategorii została firma M. Gębski za wyłożenie nowej nawierzchni placu w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych. Wyróżnienie specjalne trafiło zaś do fundacji Polish Orphans Charity, która od lat wspiera uzdolnione artystycznie dzieci z niezamożnych rodzin.

Choć nagrody przyznawane są od niewielu lat, to na stałe wpisują się już w radomski terminarz imprez. W dodatku w konkursach tych uznanie znajdują ci, którzy nie boją się pomagać innym w formie finansowej, rzeczowej lub w postaci przynoszącej wszystkim radość, a w szczególności biednym i potrzebującym. W czasie takich uroczystości jak ostatnia, można zauważyć też ile zmieniło się w ramach dobroczynności w naszym kraju. Widać zaangażowanie organizacji, firm, przedsiębiorstw i osób fizycznych w pomaganie innym. Trzeba przy tym docenić zaangażowanie ludzi dobrze sytuowanych i poświęcania własnego czasu słusznej sprawie. Na szczęście wiadomo nie od dziś, że Polacy są narodem o wielkim sercu i równie dużym współczuciu, którego uzewnętrznieniem są działania, do których nie trzeba ich zachęcać. Co więcej, ludzie tacy jednoczą się ze sobą i dzięki temu ich pomoc ma jeszcze większą moc. Dlatego trzeba organizować podobne gale, by zwyczajni ludzie zdali sobie sprawę z ogromu dobroci i zaangażowania laureatów przyznawanych przez miasto nagród.   

 

         

Kamil Sznyrowski 7-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text