Województwo mazowieckie

Warszawskie Badanie Ruchu 2015
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 kwiecień-27 czerwiec 2015
ilustracja

W Warszawie 8 kwietnia tego roku rozpoczęło się największe w Polsce badanie ruchu drogowego oraz liczby pasażerów transportu miejskiego. Kompleksowe badania ankietowe oraz pomiary ruchu pojazdów oraz pasażerów potrwają do 27 czerwca 2015 roku. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie komputerowego modelu ruchu dla całej stołecznej aglomeracji.

Pierwsze od dekady

Na wstępie należy dodać, iż nie jest to pierwsze tego typu badanie w Warszawie. Poprzednie przeprowadzono w latach: 1969, 1980, 1993, 1998 oraz 2005. Oczywiście w kolejnych odstępach czasu nastąpiło wiele zmian, zarówno w sposobie przemieszczanie się mieszkańców, jak i w stołecznej infrastrukturze. Jak podkreśla Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydenta m.st. Warszawy: - Od ostatnich badań w warszawskiej komunikacji wiele się zmieniło, powstały nowe drogi, zmieniła się sieć tramwajowa, rozbudowało metro.

Tak więc badanie ruchu drogowego w 2015 roku jest pierwszą od 10 lat szeroko zakrojoną analizą natężenia oraz sposobu podróżowania ludności na obszarze warszawskiej aglomeracji. Badanie potrwa od 8.04. do 27.06.2015 roku i przeprowadzi je instytut badawczy PBS Sp. z o.o. (współpracujący z Politechniką Warszawską oraz Krakowską). Koszt kompleksowego badania ruchu dla aglomeracji warszawskiej wyniesie 1 806 870 zł i będzie pokryty z budżetu miasta stołecznego.

Dużo do zliczenia

W ramach „Warszawskiego Badania Ruchu 2015” zbierane będą dane dotyczące zarówno sposobu podróżowania jak i natężeniu ruchu drogowego (z podziałem na rowery, motocykle, samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe oraz autobusy). Zasadniczą częścią WBR są przeprowadzane dobrowolnie oraz anonimowo ankiety wśród mieszkańców stolicy. Ankieterzy przepytają losowo wybranych 17 tys. osób (w wieku od 6 lat) w celu opracowania poglądowego „dzienniczka podróży”. Chodzi w nim o to, by ustalić w jaki sposób poprzedniego dnia respondent przemieszczał się po terenie Warszawy czyli ile odbył podróży w ciągu jednego dnia, ile czasu one trwały, w jakim celu odbywał podróż oraz jaki środek transportu wybrał. Szczególnie ważne dla ankietera WBR będą dwa parametry: czas podróży oraz miejsce do którego zmierzał respondent. Pozwoli to uzyskać szczegółowe dane, umożliwiające zbudowanie komputerowego modelu ruchu. Każdy ankieter (przedstawiciel instytutu badawczego PBS Sp. z o.o.) będzie legitymował się imiennym identyfikatorem wraz ze zdjęciem oraz listem podpisanym przez przez dyrektora Biura Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy. Tożsamość ankieterów można również potwierdzić w Miejskim Centrum Kontaktu (pod numerem tel. 19 115).

Algorytmy ruchu

Na podstawie informacji uzyskanych z ankiet oraz innych badań prowadzonych w ramach WBR (tj. dotyczących podróży mieszkańców na terenie województwa oraz natężenia ruchu drogowego na pozawarszawskich trasach krajowych oraz wojewódzkich) opracowany będzie komputerowy model ruchu dla terenu aglomeracji warszawskiej. Ten, który obecnie jest wykorzystywany pochodzi z badań prowadzonych w ramach WBR sprzed 10 lat. Tak więc oczywistym wydaje się potrzeba jego aktualizacji oraz udoskonalenia. Pozwoli to opracować szereg analiz i prognoz dotyczących ruchu drogowego w najbliższej przyszłości. Model jest szczególnie pomocny w optymalizacji infrastruktury miejskiej oraz planów rozwoju komunikacyjnego, zwłaszcza pod kątem inwestycyjnym. Komputerowy model ruchu pozwoli wytyczyć objazdy w razie remontów drogowych a także sprawdzić efektywność nowych inwestycji komunikacyjnych. Warto również podkreślić, że po raz pierwszy zostanie opracowany komputerowy model ruchu rowerowego.

200 punktów pomiarowych

Częścią składową WBR są także pomiary natężenia ruchu drogowego. Liczenie poruszających się pojazdów będzie odbywać się od wtorku do czwartku w ponad 200 punktach pomiarowych, znajdujących się w centrum miasta, na warszawskich ulicach i mostach oraz w pobliżu tras wylotowych na granicy Warszawy. Ponadto policzeni zostaną pasażerowie metra, tramwajów, autobusów, pociągów SKM, WKD, KM w blisko 130 punktach ( w tym na Dworcach: Wschodnim, Centralnym i Zachodnim). W badaniu pominięte będą okresy świąteczne oraz weekendowe.

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 potrwa do 27 czerwca br., natomiast sam model ruchu ma być gotowy z końcem maja. Tak więc pierwsze od dekady dane oraz informacje dotyczące ruchu drogowego mają szansę usprawnić przemieszczanie się po zatłoczonych stołecznych arteriach.

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 14-5-2015
ikonka jak dojechać

Ilustracja 1: Źródło: www.um.warszawa.plZdjęcie 1: fot. M. Cąpała-Sładek;

Źródło: www.um.warszawa.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text