Województwo mazowieckie

Wakacje w górach, czy nad morzem? Jest jeszcze inna możliwość
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1-31 lipiec 2015
ilustracja

Rozpoczął się sezon urlopowy, więc większość mieszkańców naszego województwa rozpoczęła przygotowania do wakacyjnych wojaży. Czy trzeba od razu wyjeżdżać na dwa tygodnie, żeby znaleźć chwilę spokoju i wytchnienia?

   Odkąd pamiętam głównym motywem wyjazdu poza Mazowsze było marudzenie, że mamy piękny kraj, a to nasze województwo jest takie płaskie, mało zróżnicowane, po prostu nudne. Nawet sam tak uważałem. Cóż, jak widać do niektórych rzeczy trzeba dojrzeć, a może spojrzeć z innej perspektywy. Sam nie wiem, co spowodowało, że obraz Mazowsza w moich oczach zaczął się zmieniać na dużo bardziej pozytywny. Wygodnictwo nie pozwalało mi na podjęcie wysiłku sprawdzenia, czy w najbliższej okolicy można godnie wypocząć. Tyle oczywistych wyborów mamy w naszym pięknym kraju, że te mniej oczywiste zdawały się poza zasięgiem wzroku, wręcz nie istniały. Wybór miejsca na wakacyjne wyjazdy zawsze był dokonywany pomiędzy trzema najpopularniejszymi opcjami: góry, morze lub Mazury. Wybór trudny, bo każde z tych miejsc oferowało charakterystyczną grupę atrakcji. Niestety oferowało też podobne koszty. O ile dłuższy: dwutygodniowy, czy też tygodniowy wyjazd ma w takim przypadku sens, to wycieczka na trzy dni takiego sensu już nie ma. Pół dnia w podróży, znaczne koszty i w zasadzie tylko jeden pełen dzień na wypoczynek to marnotrawstwo pieniędzy, sił i czasu. Zamiast tego proponuję wyjazd w dużo bliższe rejony. Wszystkie w odległości maksymalnie trzech godzin jazdy od Warszawy.

Puszcza Kampinoska

   Drugi co do wielkości Park Narodowy w Polsce. Puszcza oferuje setki kilometrów szlaków turystycznych i bezpośredni kontakt z przyrodą. Ci, którym się poszczęści, mogą spotkać króla puszczy – łosia. W Granicy (gm. Leoncin) położonej 2 km od miejscowości Kampinos, możecie spędzić z rodziną przyjemny czas, przechadzając się po Alei Trzeciego Tysiąclecia, gdzie dęby posadziły najważniejsze osobistości naszego kraju, m.in. Władysław Bartoszewski i Aleksander Kwaśniewski. Na terenie tej miejscowości znajduje się również niewielki skansen budownictwa puszczańskiego oraz skromne Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego. W otulinie parku można z łatwością znaleźć niedrogi nocleg, jak również zakwaterować się w gospodarstwie agroturystycznym. Tyle radości w zasięgu zaledwie godzinnej jazdy samochodem.

Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie

   Ta kraina jest jedynym w województwie mazowieckim obszarem krajobrazu polodowcowego. Teren, na którym znajdują się wysokie wzgórza, wały i zagłębienia bezodpływowe, a przede wszystkim kilkadziesiąt różnej wielkości jezior, jest od lat popularny miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców Płocka, Warszawy i Łodzi, często nazywanym mazowieckimi Mazurami. Nie dziwi zatem bogata oferta noclegowa oferowana przez pensjonaty i hotele oraz znaczna ilość dobrze przygotowanych kąpielisk i łowisk rybackich. Dużą atrakcję stanowią spływy kajakowe malowniczą doliną rzeki Skrwy. Okoliczne gminy obfitują ponadto liczne szlaki rowerowe oraz lokalne atrakcje, jak chociażby Stado Ogierów w Łącku, istniejące od ponad 90 lat, będące przed wojną letnią rezydencją marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego, a obecnie oferujące szeroki zakres usług turystycznych i hipicznych dla zainteresowanych. Piesze szlaki turystyczne mogłyby jednak być dużo lepiej oznakowane, co nie zmienia faktu, że są wielce urodziwe.

Zalew Zegrzyński

   Ten ogromny, sztuczny zbiornik wodny zachęca do odwiedzenia rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, licznymi plażami, ale niestety zniechęca nieczystością wody i wielogodzinnymi korkami w okolicach weekendu. Zalecam zatem wyjazd w środku tygodnia, gdy w popularnych miejscowościach takich jak: Nieporęt, Białobrzegi, czy Wieliszew można spotkać mniejszą ilość plażowiczów. Niemniej jednak okolice Zalewu Zegrzyńskiego pozostają ciekawą alternatywą, także ze względu na atrakcyjne miejscowości położone na jego brzegu, jak Pułtusk, czy Serock.

Góry Świętokrzyskie

   Co prawda obszar Gór Świętokrzyskich jest położony tuż poza granicą województwa mazowieckiego, ale ich atrakcyjność i bliskość dla mieszkańców naszego województwa, stanowi ciekawą alternatywę do weekendowych wojaży. Te najstarsze polskie góry i jedne z najstarszych w Europie, oferują aktywny wypoczynek. Piesze trasy wędrowne są dość wymagająca, ale zarazem piękne. Szczególnie atrakcyjne są szlaki wiodące na wierzchołek najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy. Koniecznie musicie też dotrzeć do zabytkowego klasztoru na Łysej Górze. Dla młodych turystów ciekawe będzie zwiedzanie znajdującego się w murach klasztoru Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To wszystko oddalone zaledwie dwie i pół godziny drogi od stolicy.

   Nie takie nudne zatem jest Mazowsze, jak je malują. Nasz region nie może co prawda równać się z północą, czy południem Polski, ale nie jest też turystyczną czarną plamą. Niewielkim nakładem finansowym, możecie swobodnie zapewnić sobie klika dni zasłużonego wypoczynku. To co? Pakujemy plecaki i w drogę?

Marcin Groszewski

Marcin Groszewski 1-7-2015

Żródło fot.: https://pixabay.com/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text