Województwo mazowieckie

Waga owada
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 28 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

Albert Einstein twierdził, że jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną tylko cztery lata istnienia. Współczesne badania tę tezę potwierdzają. Jednak ciągle nasza wiedza o kluczowej roli owadów dla trwania naszego ekosystemu jest za mała. Dzięki takim inicjatywom jak konkurs ekologiczny „Bio-różnorodni” możemy to zmieniać.

Warto więc przyłączać się do takich działań, aby zdobywać nową i poszerzać wiedzę na te i na inne eko-tematy. Wartość takich działań dostrzega gmina Kampinos, która już po raz drugi zdecydowała się na organizację konkursu „Bio-różnorodni”.

Duże zainteresowanie, jakim cieszył się zeszłoroczny konkurs ekologiczny „Bio-różnorodni 2013” sprawiło, że organizatorzy postanowili kontynuować tę inicjatywę. Poprzednio tematem przewodnim były ptaki („Ptaki-dziuplaki - nasi mali sprzymierzeńcy”). W tym roku przyszedł czas na owady. Hasło tegorocznych zmagań brzmi – „Owadzi świat – latające, biegające i skaczące spotykane są na łące”.

Poszerzać i popularyzować wiedzę o środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony mazowieckiej przyrody, aktywizować młodzież w postawach i działaniach proekologicznych a także promować odnawialne źródła energii to główne cele tego eko-konkursu.

Do udziału w konkursowych zmaganiach zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego. Uczniowie biorący udział w konkursie mogą wykazać się wiedzą, talentem plastycznym lub umiejętnościami rzeźbiarskimi.

Test wiedzy to propozycja dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjum. W konkursie plastycznym mogą wziąć udział wszyscy uczniowie niezależnie od wieku. Tematem prac jest „Owadzi świat”. Malarstwo, rysunek, grafika – to tylko przykładowe techniki, w jakich mogą być wykonane prace. Obowiązkowy jest tylko format, który nie może przekroczyć A4. Konkursowe prace, powinny oczywiście zostać wykonane samodzielnie. Oceniany będzie wkład pracy, niepowtarzalna wizja, a także walory artystyczne pracy.

Miłośnikom rzeźby organizatorzy także przygotowali kategorię, w której będą mogli pokazać swoje talenty. Praca przestrzenna swoją tematyką powinna również nawiązywać do hasła „Owadzi świat”. Podobnie jak w pracach plastycznych oceniane będą walory artystyczne. Jurorzy zwrócą także uwagę na pomysłowość autora, a także umiejętność inspirowania i wykorzystywania bogactwa i bioróżnorodności przyrody.

Dla tych, którzy zgłoszą minimum 2 prace z 3 kategorii konkursowych organizatorzy przewiedzieli specjalną nagrodę. Ważne, aby zarówno testy jak i prace dostarczyć do organizatora do 12 czerwca 2015 r.

Więcej na temat samego konkursu, w tym jak zgłaszać i gdzie przesyłać prace można znaleźć na stronie organizatora – gminy Kampinos.

Nagrody zostaną wręczone 21 czerwca 2015 roku w trakcie Dni Kultury Gminy Kampinos.

Konkurs jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 28-5-2015

Źródło: www.kampinos.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text