Województwo mazowieckie

W dobrej kondycji – siłownie na świeżym powietrzu w Warszawie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec-31 lipiec 2015
ilustracja

Dzisiaj osoby, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, mogą korzystać nie tylko ze ścieżek rowerowych i tras biegowych, ale także z umiejscowionych na zewnątrz siłowni. Powstało ich w stolicy ponad sto. Są ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą trenować na świeżym powietrzu. Można z nich korzystać przez całą dobę i bez żadnych opłat. W każdej siłowni znajduje się sześć urządzeń m.in. orbitrek, wioślarz i narciarz.

Planowane jest uruchomienie jeszcze ponad 100 siłowni plenerowych. Mają powstawać we wszystkich dzielnicach, a o ich dokładnej lokalizacji i liczbie zdecydowali sami mieszkańcy. Liczby planowanych siłowni w poszczególnych częściach stolicy są następujące: Mokotów – 11, Praga Płd. – 9, Ursynów – 7, Wola – 7, Bielany – 7, Śródmieście – 7, Targówek – 6, Bemowo – 6, Białołęka – 6, Ochota – 5, Praga Płn. – 6, Wawer – 5, Żoliborz – 3, Ursus – 3, Włochy – 3, Rembertów – 3, Wesoła – 3, Wilanów – 3.

W lipcu pod patronatem Urzędu m.st. Warszawy uruchomiono dedykowaną tej inicjatywie stronę internetową, na której każdy mógł zgłosić pomysł na lokalizację siłowni. Mieszkańcy głosowali zarówno przez internet, jak i za pomocą ankiet dostępnych w urzędach dzielnic. W wyborze 100 miejsc wzięło udział ponad 26 tysięcy osób. Najbardziej zaangażowani okazali się mieszkańcy Wawra, którzy na wybraną lokalizację oddali ponad 1000 głosów. 
Projekt od początku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W pierwszym etapie zaproponowano warszawiakom ponad 5,5 tysiąca miejsc, spośród których w wyniku konsultacji społecznych wytypowano 200 lokalizacji. Ostatnie konsultacje społeczne i duże zaangażowanie mieszkańców zdecydowały o powstaniu ponad 100 nowych miejsc. Montaż nowych siłowni będzie trwał do listopada, co oznacza, że mieszkańcy niektórych dzielnic będą musieli poczekać na skorzystanie z tych obiektów na świeżym powietrzu aż do późnej jesieni.  

Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Warszawa w dobrej kondycji” realizowanego przez Urząd m.st. Warszawy. Wytyczne, które przyjęto w projekcie, zakładają, że teren przeznaczony na siłownię powinien mieć powierzchnię ok. 150 m2, musi być społecznie uzasadniony oraz pasować do sąsiedztwa, być przyjazny dla otoczenia i mieszkańców zarówno pod względem komunikacyjnym, jak i rekreacyjnym, czyli najlepiej otoczony zielenią. Warszawa, słusznie uważana za miasto zieleni, posiada wiele terenów idealnie nadających się do realizacji projektu, stąd też duża liczba zaproponowanych lokalizacji w pierwszym etapie. Warto dodać, że celem projektu jest także integracja lokalnych społeczności.

Aleksandra Dębska 23-6-2015

Mapa lokalizacji siłowni dostępna jest na stronie www.wdobrejkondycji.waw.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text