Województwo mazowieckie

W artSzaleństwie jest metoda!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 7 lipiec 2015
ilustracja

Czym jest Festiwal, który Pan tworzy i jaki jest jego cel?

Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk oparty jest na sztukach wizualnych, ale dotyka wszystkich dziedzin Sztuki. To jest podwalina naszego myślenia. Drugim ważnym fundamentem jest tzw. happening. To na nim oparłem pomysł spotkań i wprowadzenie ruchu scenicznego. U nas wszystko może się zdarzyć w sposób nieplanowany, choć wymyślony. Dlatego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki będzie finalny efekt naszych działań. Zawsze starałem się moim studentom uzmysłowić fakt, że to, co robią w pracowni, to nie tylko zamknięty świat artysty. Każdy dźwięk, to, co zobaczymy przypadkiem może mieć wpływ na nasze działanie. Festiwal podzielony jest na przestrzenie – mamy Miasto Dzieci i Młodzieży, Miasto Ekonomii i Samorządności, Miasto Spotkań, Miasto Filmu, a także Miasto artMody i Piękna. Warto dodac ,że prezydentami Miasta Gwiazd byli kolejno: 2011/2012 Leszek Balcerowicz, 2012/2013 Grzegorz Miecugow, 2013/2014 Adam Struzik,  2014/2015 Nina Terentiew.

Kiedy zrodził się pomysł i kto go współtworzył oraz realizował?

 Pomysł zrodził się  w 2009 r. jako impuls do działania w moim rodzinnym mieście Żyrardowie i wykorzystania jego fascynującej postindustrialnej architektury. Założyliśmy Fundacje artHOLDING i zaczęliśmy działać. Na początku była niesamowita energia i entuzjazm. Wszystko szło siłą rozpędu. Przez lata działaliśmy na zasadach czystego szaleństwa... i wolontariatu. Gdyby nie partnerzy, którzy nas wsparli i ogromna grupa wolontariuszy, nie udałoby się realizować tego wydarzenia kulturalnego opartego na edukacji artystycznej. Dopiero w tym roku mamy wsparcie władz miasta. To stwarza nam szersze pole do działania. Żyrardów to miasto z ogromnym potencjałem. Chcielibyśmy ten potencjał wykorzystać i pokazać Polsce i światu – jak tu jest pięknie i jak fajnie można działać. Wspiera mnie wielu wspaniałych ludzi. Wymienię tylko najważniejsze dwie osoby koordynujące festiwal: Marta Ewa Olbryś – główny koordynator projektu, Grzegorz Dobrowolski – obecnie wicestarosta powiatu żyrardowskiego; ale tych ludzi jest wielu, to oni wszyscy tworzą ten festiwal oddając się całkowicie budowie naszego artMiasta.

Jakie rodzaje sztuki można zobaczyć na tym wydarzeniu?

Jak sama nazwa wskazuje – jest to festiwal interdyscyplinarny. Mamy poczucie, że to dziś „syndrom” naszych czasów – bardzo zróżnicowanych, również artystycznie. Chcemy pokazać, że sztuki doskonale mogą ze sobą współgrać, koegzystować i się uzupełniać. Będzie można zobaczyć: wystawy malarskie, graficzne i fotograficzne, obejrzeć spektakle teatralne, parateatralne, obejrzeć projekcje filmowe, pokazy tańca, pokazy mody. Współtworzyć happeningi i animować przestrzeń. W tym roku rozszerzamy także ofertę dla dzieci, ponieważ wiemy jak ważne jest wyczulenie młodego pokolenia na sztukę. Przez 6 edycji festiwalu zagospodarowaliśmy ponad 35 tys. m2 wystaw.

Jakie nagrody uzyskują artyści i kto został uhonorowany w ostatnich edycjach?

 Istotną częścią festiwalu są nagrody: Złoty artKciuk, ŻyRybka, ŻyRafka i najważniejsza nagroda, bo promująca młodych zdolnych artystów z publicznych uczelni artystycznych – artNoble (www.artnoble.pl). W tym roku pojawią się dwie nowe nagrody - artMecenat – dla Osobistości, która wspiera młodą sztukę i artScrypt – dla uznanego scenarzysty. Świadczy to o tym, że się rozwijamy.  Przyznaliśmy już pięć statuetek Złotego artKciuka (www.artkciuk.pl) – wybitnym Osobistościom: m.in Jurkowi Owsiakowi w 2010 r. za Festiwal Woodstock, Krystynie Jandzie w 2012 r. za stworzenie teatrów: Polonia i Och-Teatr, Romanowi Gutkowi w 2013 r. za Festiwal Nowe Horyzonty.

Jakie wielkie nazwiska odwiedzały Festiwal?

Mógłbym długo wymieniać. Ponad 500 znanych i rozpoznawalnych osobistości odwiedziło nasz festiwal. Osób znanych, wybitnych, lubianych i popularnych. Wszyscy przyjechali pro publico bono. Nikt nie wziął za to ani złotówki. Nie boję się tego powiedzieć, to jest sukces na miarę Księgi Guinessa. Wystawiliśmy prace i pokazaliśmy dzieła 3500 artystów. To liczby, które robią wrażenie. Lista jest długa, ale mogę powiedzieć, że odwiedzili nas m.in.  Grzegorz Miecugow, prof. Leszek Balcerowicz, Krzysztof Majchrzak, Vadim Brodski, Włodek Pawlik, Andrzej Strejlau, Andrzej Poniedzielski, a także zacni goście z profesorskiego grona, na czele z kuratorami konkursu artNoble: prof. Ewą Iżykowską-Lipińską /UMFC Warszawa, Muzyka/, prof. Janem Tutajem /ASP Kraków, Plastyka/, i prof. Andrzejem Strzeleckim /AT Warszawa, Teatr 2016/.

Dlaczego festiwal odbywa się w Żyrardowie?

 Żyrardów to moje rodzinne miasto. Miasto piękne, o ogromnym potencjale, zarówno gospodarczym, jak kulturalno-edukacyjnym. Jego położenie pomiędzy dwoma dużymi miastami – Łodzią a Warszawą sprawia, że ma wszelkie predyspozycje do tego, aby stać się „Miastem Centralnym” na tej trasie i znaczącym ośrodkiem różnorodnych działań twórczych. Festiwal Sztuk  jest jednym z ważnych elementów promocji Miasta, jak i regionu. W 2012 r. powiat żyrardowski został Kulturalną Stolicą Mazowsza, dzięki naszemu wydarzeniu. .

W jaki sposób tak duże przedsięwzięcie jest finansowane? Czy to dzięki pomocy finansowej miasta? Czy wejście na festiwal jest płatne czy ogólnodostępne?

Wejście na Festiwal nigdy nie było płatne. Każdy może przyjść, pobawić się z nami, wziąć udział w spotkaniach, ukulturalnić, zrelaksować, zrobić zdjęcie ze znaną postacią. Udało się wygrać konkurs w mieście, ale te fundusze są kroplą w morzu potrzeb, dlatego musimy intensywnie pracować i szukać partnerów, którzy będą chcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie – zapotrzebowanie jest ogromnie, od zwykłych gwoździ czy krzeseł, po transport; ale tak naprawdę mamy pomysł na umiędzynarodowienie festiwalu, a to już nie jest możliwe bez znacznego budżetu.

Jakie plany na ten rok? Jakie są cele na przyszłość?

 Nie możemy zatrzymać się w miejscu.To nasze dziecko, a dziecka się nie porzuca. Chcemy się dalej dynamicznie rozwijać – umiędzynarodowić wydarzenie, zapraszać coraz więcej gości, artystów z zagranicy, realizować wspólne projekty, promować przepiękny nasz Żyrardów oraz sztukę! Konkurs artNoble, promujący młodych zdolnych bardzo prężnie się rozwija, od zeszłego roku, do kategorii Plastyka, dołączyła Muzyka, a koleją kategorią w 2016 r. będzie -  Teatr. Pracujemy też intensywnie nad kategorią filmową. Chcielibyśmy i wierzymy w to, że Festiwal Sztuk stanie się mekką, do której przybywać będą licznie artyści, goście oraz publiczność z całego świata. 

Rozmawiał Krzysztof Dziwisz

red:

k.dziwisz@mazowszanie.eu 22-6-2015

więcej o festiwalu:  www.miastogwiazd.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text