Województwo mazowieckie

W Zwoleniu trwają końcowe prace przy zalewie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

Kończy się przebudowa zalewu w Zwoleniu, która wstępnie miała zostać zrealizowana w październiku ubiegłego roku. W związku z opóźnieniami zakończenie inwestycji jest planowane na koniec kwietnia bieżącego roku. 

Zbiornik uległ uszkodzeniu w 2011 roku w wyniku awarii tzw. szandorów, czyli drewnianych zasów na zaporze wodnej zalewu. Co wiecej, okresowa kontrola wykazała, że obiekt wymaga gruntownej modernizacji. W związku z tym samorząd lokalny podjął decyzję o kompleksowej przebudowie zbiornika i jego rozbudowie w kierunku północno-zachodnim.

Wykonawcą inwestycji zostało Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracji z Lublińca, które podjęło się realizacji projektu za 3 955 000 złotych. Prace rozpoczęto wiosną ubiegłego roku. Miały się zakończyć z końcem października, ale trwają do dziś. Opóźnienia w realizacji inwestycji wyniknęły między innymi z tego, że na części obiektu znalazły się soczewki torfu, czego wcześniej nie ujawniły badania geologiczne - jak poinformował nas Czesław Kwiecień, dyrektor radomskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który jest inwestorem obiektu.

Zdaniem Czesława Kwietnia pogłoski o ukończeniu inwestycji w kwietniu tego roku są prawdziwe, ale zanim to nastąpi, trzeba będzie na próbę napełnić zalew wodą, tak aby zyskać pewność, że obiekt jest w pełni sprawny i wykryć ewentualne usterki, które trzeba będzie usunąć przed jego uruchomieniem. 

Jeśli zapora i powiększony zalew zostaną oddane do użytku, to organy samorządowe, czyli gminy i Urząd Miasta Zwolenia, wprowadzą w życie opracowane już plany zagospodarowania terenów wokół obiektu i wyposażenia ich w urządzenia rekreacyjne. Wiąże się to także uzyskaniem pozwoleń na budowę różnych obiektów przeznaczonych dla turystów i wczasowiczów. Gotowe są już ich projekty, a plany zagospodarowania terenu będą musiały zostać zaktualizowane, bo zalew będzie znacznie większy niż przed przebudową.

Rozbudowa zalewu w Zwoleniu jest jednym z obecnych priorytetów, gdyż chodzi tutaj o lepsze zabezpieczenie przeciwpowodziowe oraz aspekty turystyczno-rekreacyjne okolic nad zalewem.

 

Kamil Sznyrowski 19-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text