Województwo mazowieckie

W Serocku rozdają kamizelki odblaskowe
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 22 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

Piękna pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym czy pieszym. Na drogach pojawia się coraz więcej miłośników dwóch kółek. Planując rowerową eskapadę warto jednak pomyśleć nie tylko o wyglądzie i stanie naszego roweru, ale i o naszym bezpieczeństwie. Seroccy strażnicy miejscy zachęcają do noszenia kamizelek odblaskowych.

31 sierpnia zeszłego roku zmieniły się przepisy dotyczące poruszania się po zmroku po terenie niezabudowanym. Każdy pieszy niezależnie od wieku, jeśli porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym, musi mieć na sobie elementy odblaskowe. To nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Osoba wyposażona w odblaski zostanie zauważona przez nadjeżdżający samochód już ze 150 metrów, tymczasem nieoznakowana z zaledwie 20-30 metrów. To często za mało, aby zwolnić czy bezpiecznie ominąć idących poboczem. Piesi, których te argumenty nie przekonują, muszą liczyć się nie tylko z narażeniem się na niebezpieczeństwo, ale i na dotkliwą grzywną. Może ona wynieść do 3 tys. zł.

Seroccy strażnicy miejscy idą o krok dalej. Chcą namawiać również rowerzystów do noszenia elementów odblaskowych, a dokładnie kamizelek. Co ciekawe, w Polsce jazda w kamizelce nie jest obowiązkiem (w przeciwieństwie do krajów takich jak Francja czy Litwa). Nie oznacza to jednak, że dla własnego dobra nie powinniśmy tej dobrej praktyki stosować. Dlatego od 25 maja Straż Miejska w Serocku podczas patroli poza terenem zabudowanym będzie rozdawać mieszkańcom Serocka takie właśnie kamizelki.

 

 

m.milewska@mazowszanie.eu 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text