Województwo mazowieckie

W Przytyku popłynie dobra woda
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23 marzec-30 czerwiec 2015
ilustracja

W Przytyku zostanie gruntownie zmodernizowana stacja uzdatniania wody. Zdarzały się bowiem przypadki, kiedy brakowało jej w okolicznych domach.

Prace na modernizacją stacji uzdatniania w Przytyku postępują bardzo sprawnie. Stacja uzdatniania znajduje się w Podzagajniku Wschodnim w gminie Przytyk. Zakończenie prac jest planowane latem tego roku. W ramach modernizacji zostanie odnowiony budynek stacji, w którym wymienione zostały drzwi i okna, a także ważne elementy konstrukcyjne. Dobudowano części ścian oraz położono nowy dach, bo stary zaczynał już przeciekać. W odnowionym budynku znalazło się także miejsce dla pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, których wcześniej nie było.

Najważniejszym elementem inwestycji jest jednak kompletna wymiana części technicznej stacji. Chodzi o maszynownię odpowiadającą bezpośrednio za wydajność pracy oczyszczalni. Wszystkie te działania zostały spowodowane niedoborami wody pojawiającymi się w okresie letnim, kiedy pobór jest największy. Zdarzały się nawet przypadki całkowitego braku wody. W efekcie interwencji mieszkańców, władze gminy Przytyk podjęły decyzję o wyremontowaniu stacji oraz zwiększeniu jej wydajności, aby braki wody więcej się nie zdarzały. W tym celu zapewniono w budżecie na 2015 rok niezbędne fundusze oraz złożono wniosek o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych. Całkowita wartość modernizacji stacji i jej rozbudowy ma wynieść 1 393 388 złotych. Gmina Przytyk otrzymała dofinansowanie unijne na tę inwestycję w wysokości 1 005 100 złotych. Jest to prawie 80% wartości inwestycji, jak poinformował nas Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk.

Wójt oraz rada gminy są teraz przekonani, że wykonanie modernizacji stacji uzdatniania wody przynajmniej na jakiś czas załatwi sprawę okresowych braków wody. Jednak zarówno wójt, jak i rada gminy Przytyk zdają sobie sprawę, że w wyniku ocieplania się klimatu i suchszych lat, problem może z czasem wrócić, dlatego trwają poszukiwania nowych i wydajnych ujęć wody. Poza tym planowane są prace mające na celu zwiększenie ilości ujęć zasilających sieć wodną w Przytyku i okolicach. Jednak, oprócz prac nad ujęciami konieczne będzie także ich odpowiednie zabezpieczenie i zapewnienie oczyszczania oraz chlorowania lub ozonowania. Wszystko to jest na razie w sferze planowania, ale początkowe prace już się zaczęły.

Zwiększona wydajność stacji ma także zapewnić zapewnienie wody w czasie zwiększonych poborów, kiedy ludność podlewa ogródki przydomowe oraz warzywniaki, chociaż już wcześniej proszono o niewykorzystywanie wody pitnej do tych celów. Niestety, suche lata zmuszają ludność do takich działań. Poza tym w rejonie Przytyka jest także wiele gospodarstw, w których są tunele foliowe lub szklarnie, gdzie jest uprawiana papryka i inne warzywa, a wiadomo, że w takich systemach konieczne jest systematyczne nawadnianie. Do tego też jest wykorzystywana woda pitna, choć niektóre z takich gospodarstw posiadają już systemy nawadniające oparte na magazynowanej w zbiornikach i filtrowanej wodzie deszczowej. Niestety, nie jest to rozwiązanie zbyt powszechna.

Dlatego pojawiają się nawet pomysły dotyczące budowy spiętrzeń na rzekach i pobierania stamtąd potrzebnej wody. Nie jest to jednak proste i wymaga nakładów finansowych, dlatego bardziej realnym systemem wspomagania lokalnego systemu wodociągowego ma być udzielanie zainteresowanym niskoprocentowych pożyczek na tworzenie magazynów wody deszczowej, z których będą nawadniane uprawy. Ten ciekawy pomysł, który jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem na razie nie został jednak przegłosowany i pozostaje w formie projektu.    

Autor: Kamil Sznyrowski

Anna Kapuścińska 20-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text