Województwo mazowieckie

W Płocku odbył się VII Jarmark Tumski
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 4 czerwiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Płocki Jarmark Tumski to przede wszystkim liczne kramy rozstawione w obrębie głównych ulic Starego Miasta. Cała ulica Tumska, Stary Rynek i Nowy Rynek wypełniły się stoiskami oferującymi bardzo duży przekrój wyrobów. Antyki, starocie, wyroby rękodzieła artystycznego, biżuteria, bombki, zabawki, wyroby ze skóry, szczotki, wyroby z wikliny, aniołki, produkty żywnościowe, garnki, militaria, zegarki, rzeźby i minerały to tylko część rzeczy jakie można było nabyć od wystawców przybyłych tu z całej Polski. Tegoroczny jarmark przyciągnął aż 500 wystawców. W tym roku jarmark podzielony był na 5 stref tematycznych: historyczną, dla dzieci, edukacyjną, kolekcjonerską i wystawienniczą.

Strefa historyczna zlokalizowana była na Wzgórzu Tumskim i związana z obchodami Dni Historii Płocka. Tu słychać było średniowieczną muzykę, ujrzeć można było wojów i pokazy walk rycerskich. Strefa dla dzieci umiejscowiona była na Starym Rynku, a w niej liczne atrakcje dla dzieci. Karuzela, wielka zjeżdżalnia i animatorzy to tylko część atrakcji czekających tu na dzieci. Strefa edukacyjna położona była na Placu Narutowicza i ulicy Grodzkiej. Tu odbyły się warsztaty artystyczne i plastyczne. Strefa kolekcjonerska zajęła ulicę Tumską licznymi kramami. Strefa wystawiennicza związana z handlem znajdowała się będzie na Nowym Rynku, ulicy Tumskiej, Placu Narutowicza, ulicy Grodzkiej i Starym Rynku.

Na placu przed teatrem zorganizowano wesołe miasteczko. Lunapark był najchętniej odwiedzanym miejscem przez rodziny z dziećmi.

 W trakcie 3-dniowej imprezy odbyły się także liczne występy artystyczne na 4 scenach. 29 maja na scenie wystąpili: kapela Stare Wiarusy, kabaret Z Kapelusza, Chór Serenada ze Spółdzielczego Domu Kultury i kabaret Układ Koleżeński oraz Positive Vibrations z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W płockim amfiteatrze odbył się koncert zespołu Skaldowie. Widownia usłyszała największe hity grupy takie jak: „Prześliczna Wiolonczelistka”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” czy „Cała jesteś w skowronkach”. Koncert związany był z obchodami 50 lecia swojego istnienia. 30 maja na scenie Starego Rynku wystąpił zespół VOX w składzie Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski. Swoje występy dała także Płocka Kapela Podwórkowa, Chór Vox Singers oraz Sasza Baranova z zespołem. W strefie historycznej wystąpił szczeciński Zespół Muzyki Dawnej Tryzna oraz śląski zespół folkowy Jar.

Organizatorzy zapewnili także dodatkowe atrakcje: pikniki literackie, pokazy taneczne i sportowe, konkursy kulinarne, warsztaty lepienia garnków, turniej kuszniczy turniej łuczniczy przy Wieży Zegarowej oraz pokaz rycerski.

„Tegoroczny Jarmark Tumski jest chyba jeszcze ciekawszy niż ubiegłoroczny. Jest tyle atrakcji, że nie wiem gdzie przystanąć na dłużej” - powiedziała portalowi jedna z napotkanych uczestniczek imprezy.

Organizatorami tegorocznego Jarmarku Tumskiego byli Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku. Współorganizatorami -Agencja Rewitalizacji Starówki oraz Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna.

Już dziś zapraszamy za rok na VIII Jarmark Tumski.

Źródło: www.jarmarktumski.plock.eu.

Joanna Gruchała - Kominek 4-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text