Województwo mazowieckie

WŁASNY BIZNES – krok po kroku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5 marzec 2015-31 marzec 2018
ilustracja

Masz pomysł na własny biznes? Planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? To bardzo proste!

 

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Najpierw musisz zarejestrować się jako przedsiębiorca we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy bądź miasta (dane teleadresowe znajdziesz tu: http://www.bip.gov.pl/subjects/index/4599).

To nic trudnego. Wystarczy, że złożysz wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG-1), który możesz pobrać tu: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/DecisionAdditionalParameters.aspx?type=1.

W zależności od swoich upodobań i przyzwyczajeń możesz skorzystać z kilku możliwości, np. wypełnić wniosek online, a następnie przesłać go za pośrednictwem elektronicznego formularza CEIDG, albo przygotować go w wersji papierowej i dostarczyć do odpowiedniego urzędu. Więcej informacji uzyskasz na stronie: https://prod.ceidg.gov.pl.

Niezaprzeczalnym ułatwieniem jest to, że wniosek CEIDG-1 stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Nie musisz więc tracić cennego czasu, aby odwiedzić każdą z tych placówek z osobna.

UWAGA: Dowiedz się, czy planowana przez Ciebie działalność nie wiąże się z koniecznością uzyskania jakichś zezwoleń. Jeżeli zamierzasz na przykład sprzedawać alkohol, musisz posiadać odpowiednią koncesję wydaną przez burmistrza, wójta bądź prezydenta.

REGON

Główny Urząd Statystyczny w ciągu 7 dni roboczych od momentu rejestracji wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nada ci numer REGON, a następnie prześle go na wskazany we wniosku adres e-mail.

Teraz możesz już otworzyć firmowe konto bankowe i wyrobić pieczątkę.

ZUS

W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności zgłoś prowadzenie działalności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętaj, aby mieć ze sobą zaświadczenie o wpisie do CEIDG oraz REGON.

Możesz skorzystać z ulgi na składki ZUS dla nowych firm obowiązującej przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności!

Nie pozostaje więc teraz nic innego, jak… wziąć się do roboty!

Powodzenia!

Anna Kapuścińska 5-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text