Województwo mazowieckie

VII Dożynki Ekologiczne Gminy Gostynin
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 wrzesień 2014
ilustracja

Obchody święta plonów o godzinie 12.30 rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Matko Bożej Różańcowej w Lucieniu. Eucharystia została odprawiona przez ks. Stanisława Wiśniewskiego oraz ks. Eugeniusza Klonowskiego. W trakcie trwania mszy świętej poświęcone zostały wieńce oraz chleby, które zostały przygotowane na VII Dożynki Ekologiczne Gminy Gostynin z wykorzystaniem materiałów pochodzących z tegorocznych plonów. Nie zabrakło również przemówień, w których zawarte zostały liczne pochwały skierowane w stronę rolników w podziękowaniu za ich trud i znój włożony w prace polowe, dzięki którym tegoroczne plony były obfite. 


Następnie barwny korowód złożony z: poczty sztandarowe, starostów, organizatorów, księży, delegacje wieńcowe, zaproszonych gości oraz zgromadzonych widzów przemaszerował na stadion, czyli miejsce dalszych uroczystości. Prowadziła go Gminna Orkiestra Dęta dyrygowana przez Katarzynę Lisicką.


Uroczystości dożynkowe mające miejsce na boisku gminnym przy szkole w Lucieniu rozpoczęły się od hymnu narodowego a następnie od przekazania chleba na ręce włodarzy uroczystości. Ceremonii tej przewodniczyli starostowie dożynkowi Elżbieta Stolarska i Krzysztof Kokosiński wraz z asystentami Beatą Durmą i Krzysztofem Penkala. Chleb na swoje ręce otrzymali: Edmund Zieliński – Wójt Gminy Gostynin a także Tomasz Lewandowski – Przewodniczący Rady Gminy Gostynin.  Po otrzymaniu chleba głos zabrał Wójt Gminy Gostynin:


„Zboże i wypieczony z niego chleb jest wynikiem współdziałania stwórcy i człowieka. Jest to również wyobrażenie Waszego trudu Drodzy Rolnicy. Przepiękna Polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem, ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźnie i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. My również chcemy podzielić się tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi.”


Po uroczystym podzieleniu się chlebem nadszedł czas przemówień okolicznościowych a także odczytane zostały listy od zaproszonych, ale nie obecnych osobistości: Marka Sawickiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zofii Szalczyk –Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Piotra Zgorzelskiego - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Macieja Małeckiego - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z listu od Piotra Zgorzeleckiego zebrani usłyszeli:


„Z okazji Dożynek Gminnych składam wszystkim rolnikom i ich rodzinom, gospodarzom uroczystości oraz wszystkim mieszkańcom serdeczne gratulacje i słowa uznania. Święto Plonów jest to piękny, tradycyjny obrzęd ludowy, który corocznie wieńczy trud wszystkich pracujących na roli, którzy z poświęceniem zmagają się z pogodą i problemami dnia powszedniego. Pragnę podziękować Wam słowami Świętego Jana Pawła II:
 „Oddaję hołd spracowanym rekom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”(…)”.


Następnie na scenę zaproszeni zostali rolnicy, którzy otrzymali tytuł „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawany przez Marka Sawickiego – Ministra Rolnictwa i Rozwój Wsi. Do grona zasłużonych dołączyło dziesięciu rolników: Monika Kawczyńska, Zygmunt Kieplin, Halina Kotfasińska, Daniel Kryska, Andrzej Krzewicki, Jarosław Kuźnicki, Dariusz Leśniewski, Mirosław Nowacki, Paweł Rędzikowski oraz Aneta Szkopińska.

Ponad trzy godziny później ogłoszone zostały wyniki zorganizowanych konkursów. W konkursie „Smaczne, lubiane, lecz zapomniane” w kategorii potrawa pierwsze miejsce otrzymała Jadwiga Adamska, która przygotowała żniwiorze, drugie i trzecie miejsce należy do Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Sokołów – Niecki za przygotowanie knedli z kapustą oraz kartoflarza, przyznano również dwa wyróżnienia dla Krystyny Olobry za przyrządzenie potrawy gorka nadziewana oraz Weroniki Tomczak za kugiel. W kategorii słodki wypiek zwyciężyło dyniowe ciasto drożdżowe upieczone przez Krystynę Kickę, drugie miejsce otrzymał sernik przygotowany przez Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Sokołów – Niecki a ostatnie na podium znalazły się śliwkowe serniczki przyrządzone przed Jadwigę Adamską, w tej kategorii również przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymała Teresa Gzowska za ciasto drożdżowe leżakowane z czekośliwką oraz Ilona Golus za kruche ciasto z owocami. 
Kolejne zmagania kulinarne nastąpiły w konkursie „Najlepsza nalewka gminy Gostynin 2014”. Przyznane zostały trzy miejsca główne a następnie trzy wyróżnienia, laureatami tej konkurencji są: Teresa Murawska za dereniówkę, Maria Żebrowska za jarzębiak, Krystyna Kicka za nalewkę malinowa, Ewa Kowalczyk za nalewkę brzoskwiniową, Krystyna Olobry za malinowy raj oraz Ilona Solarska za nalewkę limonową. Ostatnim wynikami było ogłoszenie laureatów konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Pierwsze miejsce należy do Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Sokołów – Niecki, drugie do Koła Gospodyń Wiejskich Zaborów Nowy, trzecie do Koła Gospodyń Wiejskich Bierzewice, na wyróżnienie zasłużyło Koło Gospodyń Wiejskich Helenów oraz Sołectwo Jaworek. 


W części artystycznej mającej miejsce podczas tegorocznych obchodów dożynkowych na scenie zaprezentowało swój talent taneczny oraz wokalny wiele zespołów. Jako pierwsza zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta dyrygowana przez Katarzynę Lisicką. Następnie pokaz słowno- muzyczno – taneczny zaprezentowali najmłodsi uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu. Kolejnym występem był koncert Chóru Gminnego VOX CORDIS, Zespołu Folklorystycznego Białki, Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Solec, Zespołu Malina Blues Band. Następnie wystąpiła gwiazda wieczoru zespół  MODEL MT – grający muzykę disco – polo.  Zakończeniem występów artystycznych jak również VII Dożynek Ekologicznych Gminy Gostynin była zabawa taneczna z zespołem MASSIVE.


Atrakcją uroczystości były nie tylko występy na scenie, ale także liczne stoiska. Wśród nich swoje miejsce miało m.in.: Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy, Warsztaty Terapii Zajęciowej Gostynin, Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin. Nie zabrakło również stanowisk ze smakołykami, przygotowano słodkie wypieki, potrawy regionalne a także poczęstunek z grilla. Bardzo dużym powodzeniem cieszyło się stoisko Związku Gmin Regionu Płockiego, ponieważ w tym miejscu każdy, kto przyniósł zużyte baterie dostawał w zamian sadzonkę krzewu. Za 20 zużytych baterii można było otrzymać jedną sadzonkę, 21- 50 baterii to dwie sadzonki, przyniesienie 51 – 100 baterii gwarantowało trzy sadzonki, natomiast za więcej niż sto zużytych baterii otrzymać można było pięć sadzonek.


Organizatorzy święta plonów pamiętali o najmłodszych, dla których przygotowano wiele stoisk ze smakołykami oraz zabawkami. Natomiast największym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, mechaniczny byk trampolina, mini samochody oraz stoiska, na których malowano buzie. 


Piękna pogoda sprawiła, iż na VII Dożynkach Ekologicznych Gminy Gostynin w Lucieniu zgromadziło się wielu widzów, którzy dobrze bawili się podczas występów artystycznych, a także chętnie korzystali z pozostałych przygotowanych atrakcji.

Artykuł opracowany na podstawie informacji ze strony:


www.gckbiale.pl


„Koniec informacji”

Dorota Rogozińska 10-10-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text