Województwo mazowieckie

Usługa za usługę – projekt wzajemnej pomocy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

„Wyprowadzę Pani psa, a w zamian za to Pani nauczy kogoś szydełkowania” – tak najprościej można opisać na czym polega nowy projekt o nazwie „Bank czasu”, którego realizacja rozpoczęła się w Płocku. Inicjatorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom „SILNI RAZEM”.

Ja umyję okna, ty ugotujesz

Organizatorzy powołali do życia takie przedsięwzięcie głównie z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Celem projektu jest wzajemna pomoc osób, które nie radzą sobie z wszystkimi obowiązkami. Zapłatą nie są pieniądze a świadczone usługi. Jeśli więc jedna osoba nie ma siły umyć okien, zrobi to za nią ktoś inny, ona zaś w zamian nauczy kogoś szydełkowania czy gotowania. Pomoc może dotyczyć naprawdę wielu dziedzin z życia. Wszystko zależy od zapotrzebowania i chęci.

Same korzyści

Jest to forma samopomocy wśród osób starszych czy niepełnosprawnych. Co więcej, dzięki takiej inicjatywie osoby biorące udział w projekcie będą czuły się potrzebne i zaangażowane w pomoc innym. A w dodatku jest to dobra okazja do zawarcia nowych znajomości i poszerzenia swoich kontaktów społecznych.

Partnerzy i pieniądze

Partnerem stowarzyszenia w realizacji projektu jest biuro rzecznika osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Płocka. Projekt będzie realizowany do końca listopada 2015 roku. Może on zostać zrealizowany dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu z Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” ze środków PKN ORLEN, Basell Orlen Polyolefins oraz Levi Strauss Foundation. Przypomnijmy „Fundusz Grantowy dla Płocka” to inicjatywa skierowana do płockich stowarzyszeń, klubów i fundacji. Fundacja wspiera finansowo, w ramach konkursów grantowych, projekty mające na celu między innymi: podniesienie wykształcenia płocczan, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu mieszkańców Płocka, zwiększenie bezpieczeństwa publicznego, rozwój kultury i sztuki, podwyższenie jakości pomocy społecznej, polepszenie stanu środowiska naturalnego, zwiększenie atrakcyjności turystycznej, upowszechnienie kultury fizycznej i sportu, wsparcie środowiska gospodarczego oraz przedsięwzięć skierowanych na rozwój gospodarczy Płocka oraz wzmocnienie integracji europejskiej oraz współpracy międzynarodowej. Wysokość grantu – w przypadku organizacji pozarządowych – to kwota 25 tysięcy złotych.

Szczegółowych informacji na temat przedsięwzięcia udzielają: Małgorzata Wójkowska tel. 507 102 397 i Tomasz Gorczyca – 666 099 799. 

Joanna Gruchała - Kominek 5-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text