Województwo mazowieckie

Urzecze zaprasza na Zielone Świątki
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14-31 maj 2015
ilustracja

49 dni po Wielkanocy obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt w chrześcijańskim roku kalendarzowym. Zielone Świątki to  tradycja wywodzące się i głęboko zakorzenione w polskiej kulturze ludowej. Dzień, w którym równie tak samo kultywuje się stare jeszcze przedchrześcijański obrządki, co współczesne święto kościelne. Zielonych Świątek nigdzie tak, nie obchodzi się jak na Urzeczu.

W tym roku Zielone Świątki przypadają w niedzielę 24 maja. Fundacja Szerokie Wody – organizator akcji – zaprosiła do udziału i współpracy wszystkie gminy z Urzecza. Dzięki zaangażowaniu środowisk wiślanych, po raz pierwszy od wielu lat Zielone Świątki będą obchodzone wspólnie przez prawo- i lewobrzeżnych Łurzycaków. Do wspólnego świętowania zostali zaproszeni mieszkańcy i turyści, ale też szkoły, zespoły ludowe, stowarzyszenia i parafie z terenu Urzecza.

W niedzielny poranek z Góry Kalwarii ruszy wyjątkowa procesja rzeczna. Jej trasa będzie przebiegać przez Nadbrzeże, Gassy i Ciszycę. Na stałe tego dnia wodny korowód zacumuje w miejscowości Miedzeszyn-Wieś w gminie Wawer. Uczestnicy procesji będą podróżować kilkunastoma własnoręcznie przyozdobionymi tradycyjnymi łodziami taki jak: galary, galarki, baty i czy pychówki. Goście i turyści będą mogli wyprawić na rzekę na osiemdziesięcioosobowym statku. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w święcie, ale też do aktywnego spędzenia tego dnia nad rzeką. Dla rowerzystów chcących obserwować wiślaną procesji z brzegu na ten dzień zostanie wytyczona dogodna trasa rowerowa.

Zielonoświątkowa procesja rzeczna będzie mieć na swojej trasie  kilka tematycznych przystanków. W programie pierwszego postoju w Górze Kalwarii (strefa śpiewów i stroju) m.in. występy muzyczne zespołów i konkursy na najpiękniej przyozdobioną łódź, a także najładniej ubraną załogę łodzi. Na kolejnym przystanku w Nadbrzeżu wędrujący trafią do strefy smaku i przysłów, gdzie będą na nich czekać prawdziwe łużyckie przysmaki takie jak: sytocha, siuforek czy barszcz chrzanowo-buraczany i czarlotka. W Gassach na wodną procesję będzie czekać strefa sacrum i nauki z m.in. wykładem Maurycego Stanaszka. W Ciszycy (gm. Konstancin-Jeziorna) wiślany orszak trafi do strefy tańca i zwyczajów z pokazami szota i olendra – tradycyjnych tańców ludowych. Bieg procesji zakończy się w Miedzeszynie - Wieś (Łużyce) w strefie obrzędów. W programie tej strefy obrzędy zielonoświątkowe, a także wspólne śpiewanie pieśni z Urzecza i piosenek flisackich

Świętowanie Zielonych Świątków na Urzeczu zakończy poniedziałkowy wieczór tradycyjną biesiadą wilanowskiej z wspólnym śpiewaniem w Wilanowie.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 14-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text