Województwo mazowieckie

Uprawa zbóż jarych – krótki przewodnik
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj-20 czerwiec 2015
ilustracja

Zboża jare, w porównaniu do ozimych mają krótszy okres wegetacji i należą do roślin wczesnego siewu. Uprawę gleby pod nie wykonuje się w dwóch terminach – jesiennym i wiosennym.

   Jesienią przeprowadzamy uprawy pożniwne i wykonujemy orkę przedzimową na średnią głębokość. Natomiast wczesną wiosną najważniejszym zadaniem jest zatrzymanie w glebie jak największej ilości wody, dlatego należy wykonać włókowanie lub bronowanie. Czynności te przyśpieszą ogrzewanie gleby i zmniejszą parowanie wody z jej powierzchni. Czas na doprawienie gleby do siewu pod zboża jare jest krótki, a więc jej wiosenne przygotowanie powinno być jak najszybsze i uzyskane przy minimalnej liczbie zabiegów uprawowych.

Termin i gęstość siewu

   Zboża jare wysiewamy możliwie najwcześniej, gdy tylko wilgotność gleby obniży się do odpowiedniego poziomu i zniknie obawa uszkodzenia rośliny przez przymrozki. Ziarna kiełkują już w temperaturze kilku stopni powyżej zera, a po wschodach wytrzymują mróz.

   Siew rozpoczynamy pod koniec marca. Zboża wcześniej wysiane są mocniej rozkrzewione, mają dobrze rozwinięty system korzeniowy i dzięki temu są mniej podatne na niedobór wody oraz składników pokarmowych . Spośród zbóż jarych opóźnienie terminu siewu najlepiej toleruje jęczmień jary, ale ma większe wymagania co do przygotowania gleby pod zasiew. W przypadku opóźnionych siewów należy użyć odmian, które tolerują późniejsze terminy i zwiększyć normy wysiewu. Ilość zużytego ziarna zależy od rodzaju gleby, przedplonu i terminu jego wysiewu. Należy używać materiału kwalifikowanego, który zdecydowanie poprawia wielkość i jakość plonu. Natomiast w przypadku stosowania własnego ziarna należy je zaprawiać (zaprawa musi dokładnie pokryć ziarniaki). Ustalenie ilości wysiewu powinno się opierać na zalecanej obsadzie ziaren, masie 1000 ziaren i zdolność kiełkowania. Zboża jare wysiewa się w rozstawie co 10-15 cm, na głębokość 3-4 cm. 

Nawożenie

    Planując nawożenie bierzemy pod uwagę zasobność gleby w składniki pokarmowe (koniecznie należy wykonać próby glebowe). Niezwykle ważne jest dostarczenie wszystkich składników pokarmowych na cały okres wegetacji. Najbardziej plonotwórczym składnikiem jest azot, który decyduje nie tylko o wielkości, ale i jakości ziarna. Wpływ azotu zależy w dużej mierze od terminu nawożenia. W zbożach jarych możemy zastosować go w całości przedsiewnie (jeżeli dawka nie przekracza 60 kg na 1 ha), natomiast większe dawki podzielić na dwie (pierwszą podać przedsiewnie, a drugą pogłówną w fazie strzelania w źdźbło.

   Nawozy potasowe i fosforowe stosujemy w całości, przed orką przedzimową, co pozwala dotrzymać optymalnego terminu siewu.  Właściwe zaopatrzenie w fosfor decyduje o mocnym rozwoju systemu korzeniowego, natomiast w potas – o prawidłowej gospodarce wodnej rośliny.

Pielęgnacja i zbiór

   Do czynności pielęgnacyjnych należy bronowanie, które powinno być wykonane po siewie, ale przed ukazaniem się wschodów. Drugie bronowanie można wykonać, gdy rośliny mają już rozwinięte 3-4 liście (niszczy się wtedy chwasty i pobudza je do krzewienia). Dobór herbicydów w uprawie zbóż jarych zależy od ich gatunków oraz występujących na gruncie chwastów. Największa grupa herbicydów w zbożach jarych jest stosowana od fazy 2-3 liści. Stosując herbicydy trzeba zwrócić uwagę na adnotację zezwalającą na ich stosowanie w poszczególnych odmianach zbóż, a także na termin i zakres stosowania.

   Po zbiorze ziarno zbyt wilgotne trzeba jak najszybciej dosuszyć, aby nie dopuścić do jego zagrzania. Powinno ono być zdrowe, dobrze wykształcone, bez zapachów wskazujących na zepsucie. Efekt finansowy możemy osiągnąć produkując ziarno o wysokiej jakości. Wszystkie poprawnie wykonane zabiegi mają decydujący wpływ na ostatecznie osiągnięte plony.

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 19-5-2015

Źródło:  Zboża wysokiej jakości, Poradnik dla producentów, „Zboża na słabej glebie” – J. Księżak – Farmer nr 4/2008, www.farmer.pl, www.modr.mazowsze.pl

Zdjęcie: http://pixabay.com/pl/zboża-żyto-pszenica-chleb-16637/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text