Województwo mazowieckie

Unia walczy z otyłością dzieci
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec 2015-18 marzec 2016
ilustracja

W Europie co czwarte dziecko jest otyłe. W Polsce nadwagę ma aż 29 proc. 11-latków i prawie tyle samo 14-latków. Niestety najwięcej otyłych dzieci mieszka na Mazowszu. Walczyć z otyłością pomoże Unia Europejska. Właśnie zdecydowało o przyznaniu 150 mln euro na realizację programu „Owoce w szkole”. W tym roku dzięki funduszom unijnym, owoce i warzywa trafią do ok. 12 mln młodych Europejczyków.

Akcja „Owoce w szkole” prowadzona w polskich szkołach jest już po raz piąty. Cel od początku jest ten sam – zmiana nawyków żywieniowych dzieci, a tym samym skuteczne zapobieganie otyłości wśród uczniów. W tym roku szkolnym do akcji przystąpiło aż 11 tys. szkół podstawowych, to prawie 82 proc. wszystkich podstawówek w kraju. Do zdrowego odżywiania przekonywać mają jabłka, gruszki, truskawki, marchewki i rzodkiewki, bo to te m.in. owoce i warzywa będą się znajdować w codziennej diecie uczniów.

„Owoce w szkole" to nie tylko zdrowe przekąski każdego dnia, to także imprezy promujące właściwe i racjonalne odżywianie wśród dzieci. Wydarzenia, takie jak konkursy, festyny, degustacje, czy też prowadzenie szkolnych ogródków warzywnych, mają pomagać dzieciom polubić jeść owoce i warzywa, ale też uświadamiać im, jak ważna jest rola tych produktów w codziennej diecie.

Problem otyłości jest o tyle duży, o ile niepokojące są dane dotyczące wagi Europejczyków, przekazywane przez Światową Organizację Zdrowia. Otyłość w Europie to dziś jeden z jej największych problemów cywilizacyjnych. Ponad 200 mln dorosłych Europejczyków i 14 mln dzieci mieszkających w krajach UE ma nadwagę. Niestety ta sytuacja jest coraz częściej przyczyną takich schorzeń jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 20-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text