Województwo mazowieckie

Uff… jak gorąco! Oby było też bezpiecznie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 21 czerwiec-31 lipiec 2015
ilustracja

Nadeszły długo oczekiwane ciepłe, a wręcz gorące dni. Na Mazowszu znajdziemy wiele miejsc, gdzie można ten czas ciekawie wykorzystać. Czy jednak wszyscy pamiętają o  obowiązujących podczas wypoczynku na słońcu zasadach bezpieczeństwa?

   Temperatury już zaczęły sięgać 30 stopni w skali Celsjusza, a to dopiero początek. Liczne rzesze ludzi zaczęły udawać się na wypoczynek, także ten weekendowy, aby łapać pierwsze promienie słoneczne, zwiastujące rychłe nadejście lata. Na samym Mazowszu jest wiele atrakcji sprzyjających wypoczynkowi, także temu aktywnemu. Jednakże długotrwałe przebywanie na słońcu, czy też w miejscach wystawionych na jego długie oddziaływanie może okazać się niebezpiecznie, jeśli nie zachowamy należytej ostrożności.

   Naturalnym jest, że pierwsze spojrzenia kierowane są w kierunku wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. Smażenie się na plaży i ożywcze zanurzanie się w dość zimnej jeszcze wodzie, może mieć opłakane konsekwencje. Bardzo groźne dla naszego zdrowia może być bezpośrednie zanurzenie się w takiej wodzie zaraz po długotrwałym opalaniu. Organizm nieprzyzwyczajony do takiej różnicy temperatur może zareagować szokiem termicznym. Może nas także złapać skurcz, który jest szczególnie niebezpieczny podczas pływania w punkcie akwenu, w którym nie mamy gruntu pod nogami. Przede wszystkim nie róbcie głupstw i nie dajcie się ponieść brawurze, ani uśpić rutynie. Co udawało się sto razy, za sto pierwszym może prowadzić do zguby. Wejście do wody po spożyciu alkoholu to już zupełny absurd i igranie z niebezpieczeństwem. Po prostu nie róbcie tego, a zarówno wy, jak i inni poczują się bezpieczniej.

   Jednak wcale nie musicie wchodzić do wody, żeby zrobić sobie krzywdę. Wystarczy przeholować z opalaniem. Długotrwałe przebywanie na słońcu wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaopatrzcie się w kremy z filtrem, a ciało stopniowo przyzwyczajajcie do promieni słonecznych. Nie wybierajcie się na plażę od razu na cały dzień, bo może to się skończyć udarem słonecznym.

   Inną formą wypoczynku może być spacer po licznych w województwie mazowieckim lasach. W ostatnich dniach ogłoszono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Także zachowajcie czujność i uważajcie na wszelkie oznaki pożaru, czyli tlący się ogień, zapach spalonego drewna w powietrzu itp. W lesie wiatr przenosi ogień, więc pożar potrafi się szybko rozprzestrzeniać. Każda najdrobniejsza oznaka, że do takiego niebezpieczeństwa doszło, musi być powodem opuszczenia przez nas lasu. Każdy pożar również zgłaszajcie do Straży Pożarnej. Uratujecie innych spacerowiczów, nie mówiąc o sporej części drzewostanu i zwierzętach. W niwelowaniu niebezpieczeństwa, możecie również pomóc nie tylko poprzez przestrzeganie leśnego savoir vivre, czyli nie wyrzucając śmieci gdzie popadnie, ale również zabierając wyrzucone przez innych śmieci ze sobą. Może nie jest to przyjemne i estetyczne, ale na pewno pożyteczne. Szczególne baczenie miejcie na szkło, które w lesie stanowi rodzaj zapalnika. Słońce nagrzewa szklany obiekt znajdujący się w wysuszonej ściółce leśnej i pożar gotowy… Pamiętajcie też o innej niedogodności leśnej – o komarach. Warto zaopatrzyć się w środki odganiające te owady. W samej tylko Puszczy Kampinoskiej występuje ich aż 31 gatunków! Chronić należy się również przed kleszczami i gzami, których ostatnio w Polsce coraz więcej. Ugryzienie tych ostatnich bywa naprawdę nieprzyjemne.

   Gdziekolwiek byście się nie wybrali, warto, abyście niezależnie od tego artykułu, zapoznali się z zasadami bezpiecznego wypoczynku. Każda forma wypoczynku sprzyja naszym organizmom, redukuje stres i regeneruje. Stanie się tak jednak tylko pod warunkiem, że nie narazicie własnego zdrowia na szwank nieodpowiedzialnym zachowaniem. Szczególnie uważajcie na swoje pociechy, zwłaszcza nad wodą. Bawcie się dobrze, z fasonem, długo, ale za to zawsze bezpiecznie.

Marcin Groszewski

Marcin Groszewski 19-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text