Województwo mazowieckie

Uczniowie radomskich szkół piją wodę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

W radomskich szkołach podstawowych w ramach akcji prowadzonej przez Wodociągi Miejskie w ramach akcji „Zdrowa woda prosto z kranu”, stanęły dystrybutory wody. Akcja ma uczyć najmłodszych picia wody zamiast niezdrowych napojów.

Kampania „Zdrowa woda prosto z kranu”, organizowana przez Wodociągi Miejskie w Radomiu, ma uświadomić mieszkańcom, że dostarczana do ich domów woda jest czysta i zdrowa, a zatem można ją pić nawet prosto z kranu. Akcja jest prowadzona od września ubiegłego roku. Ostatnio przybrała jednak na sile i w dziesięciu szkołach podstawowych w mieście zostały umieszczone dystrybutory do wody podłączone do miejskiej sieci wodociągowej – poinformował nas Jakub Kowalski, który jest specjalistą do spraw marketingu w spółce Wodociągi Miejskie. Przy każdym z dystrybutorów została umieszczona informacja na temat zalet picia wody z kranu.

Dystrybutory do radomskich szkół dostarczyła radomska firma Allforwater.pl. Same dystrybutory są wykonane w oparciu o nowoczesne technologie, o czym poinformował nas Sebastian Wachnicki, współwłaściciel przedsiębiorstwa. Powłoki na dystrybutorach dla większego bezpieczeństwa są pokryte jonami srebra, które mają właściwości bakteriobójcze. W związku z tym dzieci i młodzież bez obaw mogą z nich korzystać. Dystrybutory są na tyle bezpieczne, że są nawet umieszczane na oddziałach szpitalnych, gdzie zagrożenie bakteriami i wirusami jest największe. Firma Allforwater.pl ma także w swojej ofercie dystrybutory, które dostarczają wodę zimną, ciepłą, gazowaną, gorącą, a nawet... wrzątek!

Uczniowie chętnie korzystają z dystrybutorów umieszczonych w szkołach, przez co firma dostaje kolejne zamówienia na dostarczanie urządzeń do innych placówek, które także chciałyby uczestniczyć w akcji Wodociągów Miejskich. Z kolei dzieci i ich rodzice chwalą pomysł akcji i szkoły uczestniczące w programie. Picie wody jest znacznie bezpieczniejsze i zdrowsze niż spożywanie wysokosłodzonych napojów gazowanych, zawierających konserwanty i substancje słodzące, które źle wpływają na przemianę materii u młodzieży.

Pani Beata Badeńska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomiu, uważa, że inicjatywa wodociągów w jej szkole sprawdza się w 100%. Uczniowie chętnie korzystają z darmowej wody, która w dodatku jest smaczna i jednocześnie stanowi doskonałą alternatywę dla automatów ze słodkimi napojami, które nie należą do najtańszych.

Akcja wodociągów doskonale wpisuje się także w działania mające na celu usunięcie ze szkolnych sklepików pokarmów tuczących i niezdrowych, które są zmorą dzieci i młodzieży lubującej się w batonach, chipsach, chrupkach i innych fast-foodach. Niezdrowe smakołyki mają być zastąpione przez zdrowe przekąski z mało przetworzonych zbóż i owoców, a także przez świeże warzywa i owoce. Czysta woda będzie świetnym uzupełnieniem tych zmian. Wiadomo bowiem, że w krajach śródziemnomorskich picie wody jest tradycją, a dzięki temu ludzie żyją znacznie dłużej niż u nas. Ma na to także wpływ odpowiednia dieta, bogata w ryby i oliwę, warzywa, owoce oraz produkty mało przetworzone.

Inicjatorzy akcji chcą, aby polskie dzieci przestały być coraz grubsze, a przez to mniej sprawne, co zaczyna być już prawdziwą epidemią. W tej niechlubnej statystyce zaczynamy gonić kraje zachodniej Europy i USA. Zła dieta w młodości prowadzi także do negatywnych zmian w wieku późniejszym i groźnych chorób cywilizacyjnych, takich jak udar, zawał czy cukrzyca. Miejmy nadzieję, że nowe trendy na stałe zagoszczą w szkołach i w naszym życiu codziennym.  

Autor: Kamil Sznyrowski

Anna Kapuścińska 23-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text