Województwo mazowieckie

UWAGA w wodzie!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 24-30 czerwiec 2015
ilustracja

Sezon kąpielowy dopiero się rozpoczął, a już są pierwsze ofiary śmiertelne. Przyczyną są najczęściej brawura, alkohol i brak rozsądku osób korzystających z uroków wodnych zbiorników.  

W ostatnich dniach do stawu na prywatnej posesji w Chynowie wskoczył mężczyzna. Niestety nie wypłynął. Wezwani strażacy rozpoczęli akcję ratowniczą, ale z powodu kiepskiej widoczności w wodzie i zapadającego zmroku musieli ją przerwać. Drugiego dnia poszukiwania wznowiono i odnaleziono ciało.

Ten wypadek powinien uzmysłowić młodym amatorom kąpieli, by przywiązywali większą uwagę do własnych poczynań i ostrożniej wybierali miejsca, w których się kąpią. Nadchodzące upały wpłyną na zwiększenie liczby kąpiących. Warto pamiętać, że rozgrzany na słońcu organizm po wejściu do chłodnej wody może przeżyć szok termiczny, którego efektem może być skurcz prowadzący do utonięcia. Utonięcie w Chynowie nie jest pierwsze w tym roku ani w naszym regionie, ani też w kraju. Tylko od początku maja utonęło już 58 osób, z czego 28 w czerwcu - i wiadomo, że statystyki te będą się powiększać. W jeden weekend czerwca utonęło aż 10 osób. Jak do tej pory był to najbardziej nieszczęśliwy weekend w tym roku. Oprócz województwa mazowieckiego utonięcia odnotowano również w województwie lubelskim, dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Większość ofiar śmiertelnych wśród topielców stanowią mężczyźni, zazwyczaj  w wieku między 25 a 65 rokiem życia. Jedną z przyczyn takiego stanu jest brawura, alkohol oraz chęć zaimponowania kobietom. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Policja, Straż pożarna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wystosowały wspólny apel do kąpiących się i wypoczywających nad wodą. Służby apelują o ostrożność, rozwagę oraz zwracanie uwagi na innych pływających. Najgorsze – i zaskakujące –  w statystykach jest to, że topią się głównie osoby potrafiące pływać, które giną przez nieostrożność lub brawurę związaną z przecenianiem własnych umiejętności. 

Służby wodne bardzo niepokoi urządzenie imprez nad wodą, zwłaszcza spotkań przy grillu, które są suto zakrapiane piwem lub innym alkoholem. Prowadzi to nie tylko do zanieczyszczenia brzegów zbiorników, lecz także do częstych utonięć, jak powiedział nam Piotr Stefański, który jest radomskim ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W Domaniowie w ostatni weekend czerwca odbędzie się pokaz instruktażowy dla dzieci i młodzieżypod hasłem „Bezpieczna kąpiel”. Zostanie on zorganizowany we współpracy z Wydziałem Prewencji mazowieckiej Ppolicji, radomskim magistratem,Strażą Ppożarną, Lasami Państwowymi, WOPR-em, SANEPID-em i Strażą Graniczną.

Ochrona kąpiących i przypominanie im o zasadach bezpieczeństwa dla ich własnego dobra stają się w naszym regionie coraz ważniejsząa sprawą, z racji tego, że przybywa miejsc do pływania i rekreacji. Miejscowe samorządy są bardzo zadowolone z takiego obrotu sprawy, gdyż do ich kas spływają pieniądze od turystów, a i bezrobocie również sięteż jest zmniejszae. Dlatego z roku na rok samorządy inwestują w infrastrukturę i atrakcje na brzegach zbiorników, tak aby turysta mógł zostawić jak najwięcej pieniędzy i mimo to wyjechał zadowolony, a w następnych latach powrócił. Służby zdają sobie z tego sprawę i starają się, aby nie dopuścić do żadnych uchybień pod względem sanitarnym, ratunkowym i medycznym nad wodą nie zabrakło.

Kamil Sznyrowski 29-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text